Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kluczowe informacje ws. 300 plus. Rodzice nie będą zachwyceni
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.05.2024 13:24

Kluczowe informacje ws. 300 plus. Rodzice nie będą zachwyceni

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Od kilku lat rodzice uczniów mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe w postaci 300 plus. W tym roku również otrzymają dodatkowe pieniądze na zakup wyprawki szkolnej. Jak się jednak okazuje, tegoroczne zasady wypłat mogą nie spodobać się świadczeniobiorcom. Przedstawiamy szczegóły.

Dodatkowe 300 zł dla rodziców

Od 2018 roku rodzice mogą liczyć na jednorazowe świadczenia wypłacane w ramach programu Dobry Start. Jest to specjalne wsparcie, które ma wspomóc beneficjentów w zakupie niezbędnych rzeczy do szkoły. Pieniądze należą się rodzicom dzieci do 20. roku życia, które uczą się w szkole.

Dodatkowe 300 złotych należy się wszystkim, bez względu na to, ile zarabiają. Warto zauważyć, że od momentu wprowadzenia programu, świadczenie ani razu nie zostało podwyższone. Ceny mocno poszły w górę i realna wysokość dodatku mocno spadła.

W Lidlu już się zaczęło, wyprzedają towar za grosze. Czas tylko do środy

Rodzice nie będą zachwyceni

Jak donosi dziennik “Fakt”, resort rodziny nie uwzględnił w swoich planach podwyżki świadczenia Dobry Start. W związku z tym, świadczeniobiorcy prawdopodobnie po raz kolejny otrzymają 300 złotych na wyprawkę szkolną dla swoich pociech.

Nabór wniosków ws. 300 plus rozpocznie się już 1 lipca bieżącego roku. Formalności można dopełnić za pośrednictwem portalu PUE ZUS, nowej aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Zobacz także: Nawet 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. ZUS wypłaci pieniądze. Mało kto o tym wie

Te świadczenia od dawna nie były waloryzowane

Dziennik “Fakt” zauważa, że 300 plus nie jest jedynym świadczeniem finansowym, które nie doczekało się podwyżki mimo upływu lat i rosnącej inflacji. Jak na razie, zmiana wysokości tych dodatków nie jest planowana. Resort rodziny wyjaśnił “Faktowi”, że jest w trakcie prac nad kompleksową reformą świadczeń rodzinnych, dlatego na razie nic w nich nie zmienia.

Chodzi tu między innymi o zasiłek rodzinny. Wsparcie otrzymują osoby, które spełniają kryterium dochodowe. Warto podkreślił, że nie było ono zmieniane od 2015 roku. Pieniądze otrzymują rodziny, których dochód nie przekracza 674 zł miesięcznie na osobę. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością próg wynosi 764 zł.