Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fantastyczne wieści dla seniorów. Niektórzy mogą dostać dwie emerytury
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.05.2024 12:26

Fantastyczne wieści dla seniorów. Niektórzy mogą dostać dwie emerytury

seniorki, pieniądze
Fot. Pixabay/silviarita

Okazuje się, że spora grupa emerytów może pobierać dwa świadczenia finansowe. Jedno wypłaci im Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a drugie - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Aby otrzymać podwójną emeryturę, trzeba spełnić pewne warunki. Przedstawiamy szczegóły.

Świadczenie emerytalne z ZUS-u

Na emeryturę w naszym kraju można przejść po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Warto przypomnieć, że wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na wysokość świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływa wiele różnych czynników.

To, ile będzie wynosiła emerytura, zależy między innymi od kapitału początkowego, ilości środków zgromadzonych na koncie i subkoncie ZUS czy też od średniego dalszego trwania życia. Kluczową rolę odgrywa także staż pracy i wysokość zarobków.

Zobacz także: ZUS wypłaci emerytom dodatkowe 6246,13 zł. Jest jeden warunek

Nawet 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. ZUS wypłaci pieniądze. Mało kto o tym wie

KRUS również wypłaca emerytury

ZUS to nie jedyna instytucja, która zajmuje się wypłacaniem emerytur. Emeryci mogą liczyć także na świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Taka emerytura należy się osobom prowadzącym gospodarstwo rolne, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

Aby otrzymać świadczenie z KRUS, należy podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat. Wysokość emerytury rolniczej zależy od długości okresów pracy w gospodarstwie rolnym oraz od składek opłacanych na rzecz ubezpieczenia społecznego rolników.

Niektórym emerytom należą się dwie emerytury

Jak się okazuje, niektórzy emeryci mogą pobierać dwie emerytury, jedną z ZUS-u, a drugą z KRUS-u. Podwójne świadczenie należy się osobom, które spełniają odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Konieczne jest również posiadanie odpowiednich okresów składkowych zarówno w ZUS-ie, jak i w KRUS-ie.

Trzeba pamiętać, że wniosek o wypłatę emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego powinno się złożyć tylko w przypadku, gdy ktoś był ubezpieczony w przez co najmniej 25 lat. W innym wypadku wnioski są automatycznie odrzucane.