Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne zmiany dla seniorów, ich emerytury mogą być wyższe. Muszą pilnować tych terminów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.05.2024 09:32

Ważne zmiany dla seniorów, ich emerytury mogą być wyższe. Muszą pilnować tych terminów

seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

W najbliższym czasie seniorów czekają spore zmiany. Będą dotyczyły osób, które już są na emeryturze oraz tych, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o wypłatę świadczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiele emerytów dostanie dodatkowe pieniądze. Przedstawiamy szczegóły.

Duże zmiany w limitach dla dorabiających emerytów

Emeryci powinni mieć się na baczności. 1 czerwca wejdą w życie ważne zmiany dla osób, które pobierają świadczenie i wciąż pracują. Limity dorabiania dotyczą emerytów, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.

Warto ich przestrzegać, bo przekroczenie będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeżeli ktoś zarobi więcej niż 5703 złotych, to ZUS zmniejszy jego świadczenie. W przypadku, gdy zarobki przekroczą kwotę 10 591,60 zł, emerytura zostanie zawieszona.

Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć

Już wkrótce wypłata 14. emerytury

W najbliższym czasie seniorów czeka także dodatkowa wypłata. Czternasta emerytura wpłynie na ich konta we wrześniu. Świadczenie zostanie przyznane w wysokości emerytury minimalnej, czyli 1780,96 złotych brutto.

Warto pamiętać, że czternastka w pełnej kwocie trafi tylko do osób, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 złotych. Jeśli próg zostanie przekroczony, to ZUS pomniejszy wypłatę na zasadzie “złotówka za złotówkę”. Najmniej będzie można dostać 50 zł.

Zobacz także: Znany market budowlany zamyka sklep w polskim mieście. Szykuje się wielka wyprzedaż

Emerytura wyższa nawet o 500 złotych

Szansę na zdobycie dodatkowych pieniędzy będą miały również osoby, które jeszcze nie przeszły na emeryturę. W czerwcu ZUS przeprowadza waloryzację kapitału zgromadzonego na kontach i subkontach. A tym roku będzie ona rekordowo wysoka, a wyniesie 14,87 proc.

Ta podwyżka sprawi, że wiele osób będzie mogło podwyższyć swoje świadczenie. Jak podaje “Fakt”, emerytura może być wyższa nawet o 500 złotych. Na dodatkowe pieniądze będą mogły liczyć osoby, które złożą wniosek do ZUS-u dopiero w lipcu.