Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć
Michał Górecki
Michał Górecki 26.05.2024 09:01

Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć

Fot. Mieszkanie
Fot. Brandon Griggs/Unsplash

Cisza nocna wymyka się jednoznacznej definicji, zamiast tego kodeks wykroczeń reguluje zachowania niepożądane w miejskiej przestrzeni, a pojedyncze jednostki jak spółdzielnie mieszkaniowe, same dookreślają szczegóły w wewnętrznych regulaminach. Co grozi za złamanie ciszy nocnej? Jakie kary w polskim prawie obowiązują za złamanie ciszy nocnej?

Cisza nocna. Mieszkasz w bloku? Pamiętaj o tym

Cisza nocna od 22:00 do 6:00? Wiele osób kojarzy, że podobna reguła obowiązuje, ale w praktyce rzadko pamięta się o tym; gdzie, dlaczego i co grozi za jej niehonowanie. Czym w polskim prawie jest cisza nocna, gdzie, kogo i z jakiego powodu obowiązuje i, najważniejsze, co grozi za jej złamanie?

Zobacz też: Nie tylko dowód czy paszport. Bez tego dokumentu na wakacjach możesz mieć problem

Atom zmieni polską szkołę. Westinghouse zdradza: "wyselekcjonowaliśmy 7 firm"

Cisza nocna. Nawet 5 tysięcy złotych kary

Pojęcie "ciszy nocnej" w polskim prawie nie posiada udokumentowanej definicji. Cisza nocna stanowi tzw. prawo zwyczajowe, a jej zasady, kojarzone przez wielu, nie są tylko obyczajem, ale faktycznie obowiązującym prawem. Ślady prawne regulacji stojącymi za tzw. ciszą nocną znajdujemy w wielu aktach; np. kodeksu wykroczeń czy cywilnym.

  • Kodeks Wykroczeń, Art 51: Zakłócanie spokoju lub porządku publicznego. §  1.  Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
     
  • Kodeks Cywilny. Art. 144: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Cisza nocna. 22.00 - 6.00. Skąd wziął się ten przedział?

Skąd z kolei wziął się, obowiązujący realnie, i w powszechnej świadomości przedział godzinowy 22.00 - 6.00? Ta pora, notowana na różne sposoby, pojawia się w kilku regulacjach. Wspomina o niej art. 221§  1. Kodeksu postępowania karnego: “[…] za porę nocną uważa się czas od godziny 22 do godziny 6”. Godzina pojawia się też w Kodeksie pracy, Art. 151: “pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00”. Jednak ostateczny kształt ciszy nocnej w naszej jednostce stanowiącej społeczność mieszkaniową, regulowana jest wewnętrznym regulaminem.

Kary za łamanie ciszy nocnej. Nawet 5 tys. złotych

Wspomniany już art. 51 Kodeksu Wykroczeń reguluje też wysokość kary za złamanie obyczaju ciszy nocnej. Maksymalny mandat, jaki możemy dostać za zbyt głośne i uciążliwe dla innych osób zachowanie, może sięgnąć nawet kwoty 5 tysięcy złotych. Uporczywe zakłócanie regulaminu (ale też powszechnie obowiązującego prawa) może prowadzić do konsekwencji “ograniczenia wolności”, czyli aresztu. Policja, która interweniuje przy naszych drzwiach z art. 51 KW może, w skrajnych przypadkach, sięgnąć po areszt od 5 do nawet 30 dni.

Zobacz też: Rewolucja w opłatach za wodę. Polacy muszą się przygotować na nowe stawki