Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci emerytom dodatkowe 6246,13 zł. Jest jeden warunek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 26.05.2024 17:42

ZUS wypłaci emerytom dodatkowe 6246,13 zł. Jest jeden warunek

seniorzy, emeryci
Fot. Pixabay/Bru-nO

Wśród wielu dodatków do emerytury, ten zdecydowanie się wyróżnia. Wystarczy spełnić jeden warunek, by co miesiąc otrzymywać ponad 6 tys. zł z ZUS. Część Polaków nie musi nawet składać wniosku.

Rekordowo wysoki dodatek do emerytury

Niezależnie od wysokości podstawowej emerytury, z pewnością wiele osób chętnie przyjęłoby od ZUS dodatkowe kilka tysięcy złotych. Dokładnie 6246,13 zł wynosi najwyższy bonus do emerytury, jakim jest emerytura honorowa. Co więcej, świadczenie to wzrasta co roku, w ramach waloryzacji — w tym roku zostało podniesione aż o 705 zł. Mimo że wiele osób nie musi nawet składać wniosku, a wysokość dodatku jest niezmienna, emeryturę honorową otrzymają tylko nieliczni seniorzy. Dlaczego?

Action wyprzedaje towar za grosze. Czas tylko do wtorku

Ten dodatek otrzyma tylko jedna grupa

Emerytura honorowa przyznawana jest wszystkim osobom posiadającym polskie obywatelstwo, które ukończyły 100 lat. Jest to jedyny warunek. Świadczenie wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych niezależnie od wysokości emerytury podstawowej — nawet jeśli senior wcale jej nie otrzymywał.

Raz przyznana emerytura honorowa nie ulega zmianie. Oznacza to, że 6246,13 zł otrzymają wyłącznie osoby, które 100 rok życia ukończą między 1 marca 2024 roku a 28 lutego 2025 roku. Później bowiem znów zostanie przeprowadzona waloryzacja, a kolejny rocznik otrzyma inną kwotę. Obecnie do emerytury honorowej uprawnionych jest już 2900 Polaków, jak wyjawił w listopadzie Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, a liczba ta stale rośnie.

Nie trzeba składać wniosku? Jest jeden wyjątek

W większości przypadków emerytura honorowa wypłacana jest z urzędu. Seniorzy nie muszą więc składać wniosku, ani żadnych dodatkowych dokumentów. W nieco innej sytuacji znajdują się jednak osoby, które wcześniej nie pobierały z ZUS innych świadczeń.

W takim przypadku senior będzie musiał uzupełnić dokumentację w Zakładzie, ponieważ wcześniej nie był jego klientem — emerytura honorowa zostanie nam przyznana nawet bez prawa do emerytury podstawowej, jeśli tylko będziemy pamiętać o złożeniu wniosku.

źródło: interia biznes, ZUS