Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Arabowie w Zakopanem "wydają sporo pieniędzy". A to nie koniec
Michał Górecki
Michał Górecki 26.05.2024 11:56

Arabowie w Zakopanem "wydają sporo pieniędzy". A to nie koniec

Zakopane
Fot. Mirosława Mielczarek/Flickr/Levi Meir Clancy on Unsplash

Turyści z Półwyspu Arabskiego coraz chętniej wizytują południe Polski, a precyzyjniej - Zakopane. Najchętniej przybywają pod Tatry mieszkańcy Arabii Saudyjskiej, Omanu, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zostawiają sporo pieniędzy i nic nie wskazuje na to, by trend się odwrócił.

Arabowie w Zakopanem. Podhale coraz częściej odwiedzane przez turystów z Azji

Mieszkańcy Półwyspu Arabskiego coraz chętniej odwiedzają Zakopane - wynika z oświadczenia Karola Wagnera z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, cytowanego przez PAP, który szczególnie wymienia obywateli państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Omanu i Kuwejtu.

[…] bezwzględnie spodziewamy się progresu, co już widać po wakacyjnych rezerwacjach i po intensyfikacji siatki połączeń lotniczych do Krakowa z tych kierunków.

Jak się okazuje, Kraków coraz częściej pojawia się na arabskich lotniskach jako miejsce docelowe; połączenia, dotąd nieobecne, pojawiły się np. w Omanie.

Zobacz też: Emerytura nie wystarczy. Policzono, ile Polacy powinni odłożyć na "spokojną" starość

Takiej reklamy w Polsce jeszcze nie było. C&A wypuściło 20-sekundowy spot. Początek trendu?

Arabowie w Zakopanem. Zainteresowanie jest duże, a jeszcze wzrośnie

Wagner precyzuje, że zainteresowanie ze strony państw arabskich już teraz jest duże - rzędu 20 proc. większe, niż rok wcześniej, “a rezerwacji ciągle przybywa” - relacjonuje. Goście z południowego wschodu “wydają sporo pieniędzy”, podróżują, zwiedzają i konsumują - czyli robią wszystko, co opłaca się przedsiębiorcom z Zakopanego. “Mają trochę wyższe wymagania, za które są w stanie dopłacić, jak choćby za specjalną kuchnię” - dodaje.

Półwysep Arabski nie jest jedynym regionem, którego mieszkańcy na cel polskich wakacji upatrzyli sobie Zakopane. Bieżący sezon letni poskutkuje wzrostem kursów z Węgier i Słowacji.

Węgrów i Słowaków będzie więcej na Podhalu w tym roku niż w ubiegłym sezonie. Widać to po rezerwacjach detalicznych, ale też po ilości zwartych kontraktów z pośrednikami organizującymi wycieczki grupowe - przewiduje członek Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

O ile turyści z dalekiego wschodu raczej cenią w Tatrach górski klimat, w przypadku Węgrów i Słowaków Wagner upatruje m.in. zainteresowania wynikającego z cen - nie tylko usług turystycznych, ale i… zakupów jako takich. Wymienia towary spożywcze i np. odzież.

Arabowie w Zakopanem. Obłożenie i ceny na wakacje 2024

Z danych przekazanych przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą wynika, że - na koniec maja - zajętych jest ponad 30 proc. miejsc noclegowych na pierwsze trzy tygodnie wakacji. Od połowy do końca lipca zajętych jest około 50 proc. miejsc noclegowych, natomiast w sierpniu obłożenie nie przekracza 50 proc. miejsc w hotelach czy pensjonatach.

Pod Tatrami średnie ceny na okres wakacyjny są na poziomie z ubiegłego roku. Ceny w standardzie hotelowym w Zakopanem zaczynają się od 300 zł za pokój dwuosobowy.

Zobacz też: Na te pytania kierowca powinien odpowiedzieć. Za milczenie grozi surowa kara