Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. ZUS wypłaci pieniądze. Mało kto o tym wie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.05.2024 10:33

Nawet 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. ZUS wypłaci pieniądze. Mało kto o tym wie

list z ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele świadczeń finansowych. Okazuje się, że o niektórych z nich Polacy nie mają pojęcia. Niewiele osób wie, że może otrzymywać dodatkowe wsparcie nawet przez trzy lata. Komu należą się pieniądze?

ZUS wypłaca rentę szkoleniową. Polacy nie mają o tym pojęcia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje mnóstwo świadczeń, z których korzystają miliony Polaków. Jak się jednak okazuje, niemal nikt nie wie o istnieniu renty szkoleniowej. Jest ona wypłacana osobom, które nie są w stanie podjąć zatrudnienia w swoim aktualnym zawodzie i muszą się przekwalifikować. 

Jak informuje Bussines Insider, w ostatnich latach na Dolnym Śląsku nikt nie skorzystał z renty szkoleniowej. Co ciekawe, świadczenie jest w ofercie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już od 20 lat.

Zobacz także: Ważne zmiany dla seniorów, ich emerytury mogą być wyższe. Muszą pilnować tych terminów

Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć

Kto może ubiegać się o rentę szkoleniową z ZUS?

Renta szkoleniowa należy się osobom, które są niezdolne do pracy w swoim zawodzie z powodu wypadku lub ciężkiej choroby. Świadczenie jest wypłacane Polakom, którzy po przekwalifikowaniu będą mogli wrócić na rynek pracy i podjąć nowe zatrudnienie.

Na początku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje rentę szkoleniową na okres sześciu miesięcy. Czas pobierania dodatkowego wsparcia finansowego może wydłużyć się o kolejne 30 miesięcy, więc beneficjenci mogą liczyć na comiesięczne wypłaty przez nawet 3 lata.

Tyle wynosi dodatkowe świadczenie z ZUS

Renta szkoleniowa wynosi 75 proc. wymiaru renty, ale nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Świadczenie, podobnie jak emerytury i renty podlega corocznej waloryzacji.

Do niedawna Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał rentę szkoleniową w wysokości 1191,33 złotych. Od 1 marca wsparcie zostało podwyższone o 12,12 proc. i teraz świadczeniobiorcy mogą liczyć na wypłatę 1335,72 zł miesięcznie.