Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wypłata gwarantowana od ZUS. Te osoby dostaną pieniądze
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 27.05.2024 17:45

Wypłata gwarantowana od ZUS. Te osoby dostaną pieniądze

zus, pieniądze
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Subkonto w ZUS to nie tylko narzędzie do gromadzenia składek emerytalnych, ale również sposób na elastyczne zarządzanie swoimi środkami na przyszłość. Od momentu wprowadzenia subkont w 2011 roku, system ten ewoluował, dając ubezpieczonym większą kontrolę nad ich składkami. Sprawdź, czy należy Ci się wypłata gwarantowana.

Czym jest subkonto w ZUS?

Subkonto w ZUS zostało wprowadzone 1 maja 2011 roku jako dodatkowy element indywidualnych kont ubezpieczonych. Początkowo, subkonto było dostępne tylko dla członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Od 2014 roku, osoby rozpoczynające pracę mogą zdecydować, czy chcą zawrzeć umowę z OFE, czy też całość ich składek ma trafić na subkonto w ZUS.

Decyzja o wyborze między ZUS a OFE nie jest ostateczna. W 2024 roku będzie można dokonać ponownego wyboru w tzw. okienku transferowym. Warto zaznaczyć, że osoby urodzone przed 1949 rokiem nie mogą posiadać subkonta w ZUS, a subkonto jest dostępne dla ubezpieczonych urodzonych po 1968 roku, niezależnie od przynależności do OFE.

Dziecko dostało na komunię drogi prezent? Skarbówka może domagać się jednego Nowy, globalny superpodatek. Płacić mają tylko najbogatsi ludzie

Składki na subkonto w ZUS

Na subkonto trafia określona część składki emerytalnej. Jeżeli osoba nie przystąpiła do OFE lub jej składki są przekazywane tylko do ZUS, na subkonto trafia 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. W przypadku członków OFE, którzy zdecydowali się na podział składki, 4,38% trafia na subkonto w ZUS, a 2,92% do OFE.

Podział i wypłata środków z subkonta

Środki zgromadzone na subkoncie są dzielone w przypadku rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej lub śmierci posiadacza subkonta. W przypadku rozwodu środki trafiają na subkonto byłego współmałżonka. Po śmierci ubezpieczonego środki dziedziczone są przez współmałżonka lub osoby wskazane przez zmarłego. W przypadku braku takich osób środki wchodzą do spadku.

Proces podziału i wypłaty środków można zainicjować poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS. Warto pamiętać, że wskazanie osób uprawnionych do dziedziczenia środków z subkonta jest kluczowe. W ten sposób można uniknąć włączenia środków do spadku, co może uprościć proces przekazania środków po śmierci ubezpieczonego.

Źródło: ZUS