Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dziecko dostało na komunię drogi prezent? Skarbówka może domagać się jednego
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 27.05.2024 17:18

Dziecko dostało na komunię drogi prezent? Skarbówka może domagać się jednego

komunia pieniądze
Fot. Pixabay/tobiaswahl

Sezon komunijny trwa w najlepsze, a wraz z nim pojawia się coroczne pytanie – co sprezentować z tej okazji dziecku? Upominki są często kosztowne, co może wiązać się z nie lada problemem dla rodziców. Okazuje się, że po przekroczeniu pewnej kwoty, możemy nabawić się problemów z fiskusem.

Komunia 2024. Niektórzy będą musieli zapłacić podatek od prezentów

W wielu domach kwestia Pierwszej Komunii Świętej jest już dawno zamknięta, a wraz z nimi wydatki związane z organizacją uroczystości, sięgających nierzadko 20 tys. zł. Dzieci nie tylko przeżyły ważne, z punktu widzenia rodzin katolickich, wydarzenie, ale w wielu przypadkach otrzymały także kosztowne upominki. Pomysły ich bliskich mogą zaskakiwać, zwłaszcza pod kątem wartości prezentów komunijnych. Okazuje się, że w niektórych przypadkach rodzice będą musieli ponieść kolejne koszty, wszystko za sprawą podatku od darowizny. 

Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć

Za jakie darowizny trzeba zapłacić podatek?

Biorąc pod uwagę, że prezenty komunijne nierzadko przekraczają sumę 1000 zł, konieczność zapłacenia podatku może obejmować wiele rodzin. Jak wynika z ustawy o podatku od spadków i darowizn, wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa i wartości prezentu. Podatku od prezentów komunijnych nie muszą płacić osoby z grupy podatkowej 0, czyli małżonkowie, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha, a także zięć, synowa i teściowie.

ZOBACZ: Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Podatek od prezentów komunijnych

W polskim prawie podatkowym darczyńcy zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda ma swój próg wartości darowizn. Po jego przekroczeniu rodzice będą zmuszeni do zapłacenia odpowiedniego podatku.

W przypadku pierwszej grupy podatkowej limit zwolnienia wynosi 36 tys. 120 zł. Po jego przekroczeniu konieczne będzie zapłacenie podatku od darowizny. Chodzi o prezenty od: rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, rodzeństwa, teściów, synowej, zięcia, ojczyma oraz macochy.

Do drugiej grupy podatkowej zaliczani są inni krewni, np. ciocie czy wujkowie, a limit zwolnienia od podatku od darowizny wynosi w ich przypadku 27 tys. 090 zł. W trzeciej grupie podatkowej znajdują się z kolei osoby, spokrewnione w dalszym stopniu (kuzyni, rodzina macochy lub ojczyma), oraz te niespokrewnione. Kluczowy jest tutaj próg 5 733 zł.

Ile kosztować nad będzie podatek od prezentów komunijnych? Jak podaje portal kb.pl, w zależności od stopnia pokrewieństwa wyniesie on od 3 do 20 proc. kwoty, która przekroczyła limit dla danej grupy podatkowej.

Co zrobić, aby nie zapłacić podatku od darowizny, otrzymanej od osób znajdujących się w grupie zerowej? Koniecznie jest zgłoszenie otrzymanego od nich podarku w terminie do 6 miesięcy do urzędu skarbowego, z wykorzystaniem formularza SD-Z2. W przypadku popularnej formy prezentu komunijnego, czyli pieniędzy w kopercie, ważne jest, aby otrzymane środki znajdowały się na koncie, tak aby stanowiły one dowód wpłaty.

Źródło: isap.sejm.gov.pl, kb.pl