Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szansa na podwyżki dla emerytów. Nawet kilkaset złotych więcej, ale jest warunek
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 29.05.2024 13:51

Szansa na podwyżki dla emerytów. Nawet kilkaset złotych więcej, ale jest warunek

Seniorzy
Fot. un-perfekt/Pixabay

Dzięki przypadającej na 1 lipca podwyżce płacy minimalnej wielu emerytów, którzy wciąż są aktywni zawodowo, będzie mogło liczyć na dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie. To już druga tego typu podwyżka w tym roku. 

Pensja minimalna na nowo

W ostatnich latach mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem płacy minimalnej. W 2022 r. wynosiła 3010 zł brutto. Z początkiem obecnego roku to już 4242 zł. Od pierwszego lipca zaś wzrośnie do 4300 zł brutto. To jednak nie wszystko. Kilka dni temu szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że pensja minimalna będzie obliczana na nowo. 

Proponujemy, żeby to minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To jest zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego - zdradziła na antenie radiowej Trójki.

Potężne kary dla TVP, TVN i Polsatu. KRRiT i nie miała litości, powody mogą zaskoczyć

Szansa na podwyżkę dla wielu emerytów

Na wzroście płacy minimalnej skorzystać może wielu emerytów, którzy wciąż jeszcze są aktywni zawodowo. Takie osoby często dostają umowę z wypłatą na poziomie pensji minimalnej. Tym samym ich uposażenia mogą wzrosnąć nawet o 700 zł. 

ZOBACZ: Ważny komunikat ZUS. Zmiany dla emerytów już od 1 czerwca 

W Polsce pracę zarobkową z pobieraniem świadczeń z ZUS łączy około 800 tys. osób, przy ponad 6 milionach osób o statusie emeryta. Według danych GUS wynagrodzenie minimalne w Polsce otrzymuje 1,5 mln pracowników, co stanowi ok. 13% ogółu zatrudnionych.

To już kolejna pozytywna informacja dla emerytów w tym roku

Dla sporej części emerytów jest to więc już kolejna dobra informacja w tym roku. Po noworocznej podwyżce płacy minimalnej, która wyniosła ponad 600 zł i po marcowej waloryzacji ich świadczeń - średnio niemal 200 zł. 

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 12,12 proc. – przekazał rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Obecnie kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1780,96 zł. Dotychczas wynosiła 1588,44 zł. 

Źródło: Interia/ZUS/Business Insider