Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 3222 zł dopłaty do urlopu. Wiadomo, komu należą się pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.05.2024 11:53

Nawet 3222 zł dopłaty do urlopu. Wiadomo, komu należą się pieniądze

pieniądze
Fot. materiały własne

Wakacje i czas urlopów zbliżają się wielkimi krokami. Wielu pracowników może dostać specjalne świadczenie urlopowe. Co ciekawe, wcale nie chodzi tutaj o popularne wczasy pod gruszą. Komu należą się dodatkowe pieniądze na urlop? Wyjaśniamy.

Kto może dostać dopłatę do urlopu?

Okazuje się, że spora część pracowników będzie mogła liczyć na dodatkową dopłatę do urlopu. Wypłata takiego świadczenia jest możliwa tylko w firmach, które nie są jednostkami budżetowymi lub samorządowymi zakładami budżetowymi i zatrudniają mniej niż 50 osób.

Jak informuje dziennik.pl, dofinansowanie nie jest wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Warto wspomnieć, że pracodawca ma możliwość wypłacenia takiego dodatku, ale nie jest do tego zobowiązany.

Ważny komunikat PKO BP do wszystkich klientów. Bank wprowadza zmiany

Wczasy pod gruszą to zupełnie inne świadczenie

Co ważne, opisywane świadczenie to nie to samo co słynne “Wczasy pod gruszą”. Warto pamiętać, że jest to zupełnie inne wsparcie finansowe dla pracowników. Od świadczenia urlopowego odprowadzany jest podatek, choć nie podlega ono składce zdrowotnej i składce na ubezpieczenia społeczne. Portal dziennik.pl zwraca uwagę, że dopłata rzadko jest wypłacana w maksymalnej wysokości. Ile mogą zyskać pracownicy?

Zobacz także: Wszedł do sklepu, chwilę później stracił całą emeryturę. Dramat w polskim mieście

Ile wynosi świadczenie urlopowe?

Wysokość świadczenia urlopowego zależy od aktualnego przeciętnego wynagrodzenia. Odpis dopłaty wynosi 37.5 proc. tej kwoty, więc obecnie można dostać maksymalnie 2417,14 złotych. W przypadku osób, które pracują w szczególnych warunkach świadczenie może wynieść nawet 3222,86 zł, czyli 50 proc. średniej pensji.

Dodatkowe pieniądze przysługują osobom, które wezmą urlop wypoczynkowy w wymiarze 14 kolejnych dni kalendarzowych. Trzeba pamiętać, że jeśli pracodawca zdecyduje się na wypłatę świadczenia, to każdy pracownik powinien otrzymać je w takiej samej wysokości.