Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Złe wieści dla seniorów, zacznie się już we wrześniu. Przykre, ile zabiorą im z 14. emerytury
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.05.2024 09:33

Złe wieści dla seniorów, zacznie się już we wrześniu. Przykre, ile zabiorą im z 14. emerytury

seniorka, pieniądze
Fot. materiały własne

Już wkrótce emeryci otrzymają kolejne dodatkowe świadczenie finansowe - czternastą emeryturę. Okazuje się, że projekt rozporządzenia ws. czternastki nie przewiduje podwyższenia wypłat i zwolnienia ich z PIT i składki zdrowotnej. Przez to emeryci i renciści dostaną sporo niższe kwoty. Przedstawiamy szczegóły.

Już wkrótce wypłata czternastej emerytury

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił seniorom trzynastą emeryturę. Wkrótce będą mogli liczyć na kolejne dodatkowe świadczenie finansowe. Czternastka ma zostać przyznana wraz z wrześniową emeryturą podstawową.

Taki termin wypłat został zaproponowany przez resort rodziny, a już we wtorek 28 maja projektem rozporządzenia w tej sprawie zajmie się Rada Ministrów. Co ważne, seniorzy nie muszą składać dodatkowego wniosku, by otrzymać dodatkowe pieniądze.

Zobacz także: Specjalne dofinansowanie czeka na Polaków. Można dostać nawet 79 000 zł

Ważny komunikat PKO BP do wszystkich klientów. Bank wprowadza zmiany

Tyle zabiorą seniorom z 14. emerytury

Warto wspomnieć, że 14. emerytura jest wypłacana w wysokości emerytury minimalnej, czyli aktualnie 1780,96 złotych brutto. Prawo daje możliwość podwyższenia tej kwoty, ale projekt rozporządzenia nie zakłada takiego rozwiązania.

Nie przewidziano również zwolnienia 14. emerytury z zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej. W związku z tym, seniorzy otrzymają sporo niższe wypłaty. “Fakt” wylicza, że jeśli ktoś otrzymuje emeryturę na poziomie 1500 zł brutto, to czternastka wyniesie 1526,95 zł, a zostanie z niej pobrane 254,01 zł w ramach podatku i składki zdrowotnej.

Jeżeli ktoś otrzymuje emeryturę podstawową w wysokości 2500 zł brutto, to we wrześniu otrzyma dodatkowe świadczenie na poziomie 1406,95 zł, a zaliczka na podatek dochodowy i składka zdrowotna wyniosą 374,01 zł.

Zwrot podatku z 14. emerytury dopiero za rok

Należy pamiętać, że czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzymają tylko te osoby, których podstawowe świadczenie nie jest większe niż 2900 złotych. W przypadku przekroczenia tego progu, pieniądze zostaną wypłacone, ale czternastka zostanie zmniejszona “złotówka za złotówkę”.

Jak zauważa dziennik “Fakt”, składka zdrowotna jest już pobierana od podstawowych świadczeń seniorów. Oznacza to, że we wrześniu zapłacą ją podwójnie, bo zostanie pobrana także od czternastki. Podatek zostanie zwrócony niektórym emerytom, ale dopiero w przyszłym roku.