Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca 1431 zł. Złóż wniosek, decyzja będzie w 14 dni
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 28.05.2024 21:17

ZUS wypłaca 1431 zł. Złóż wniosek, decyzja będzie w 14 dni

pieniądze
Fot. materiały własne

Za wypadek przy pracy często należy się odszkodowanie. Kwota, jaką możemy w tym zakresie uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wynosi obecnie 1431 zł. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. 

Od kwietnia nowa, wyższa stawka

Z początkiem kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaktualizował kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy i choroby zawodowej. Tym samym teraz za każdy procent uszczerbku na zdrowiu Zakład wypłaca 1431 zł. 

W jaki sposób mamy się dowiedzieć, jaki jest procent naszego uszczerbku? Określa to komisja lekarska lub lekarz orzecznik. Zatem w przypadku, gdy zostanie orzeczone 10 proc. uszczerbek, to kwota odszkodowania z ZUS będzie wynosić 14310 zł. Warto jednak dodać, że lekarze określają również związek doznanego urazu z wypadkiem. 

Z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego, ubiegający się otrzyma 25044 zł. 

Nowe 10 zł to moneta. NBP pokazało jak wygląda

Jakie warunki należy spełnić?

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy, należy przede wszystkim złożyć wniosek do ZUS, a wraz z nim protokół powypadkowy  oraz wystawiony przez zakład pracy i wypełniony przez lekarza o zakończeniu rehabilitacji (druk OL-9).

ZOBACZ: Ważny komunikat ZUS. Zmiany dla emerytów już od 1 czerwca

Zakład powinien podjąć decyzję o wypłacie odszkodowania w ciągu 14 dni. W przypadku pozytywnej dla wnioskującego decyzji, wypłaty środków należy spodziewać się w ciągu następnych 30 dni. 

Odszkodowanie za wypadek przy pracy to najpopularniejsze świadczenie wypadkowe. W ubiegłym roku Zakład wypłacił 42,6 tys tego typu odszkodowań. Przeciętna kwota, jaką otrzymywali wnioskodawcy w ostatnich miesiącach, to 8391 zł. 

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku, gdy przyczynę wypadku stanowił umyślny brak zastosowania się do zasad BHP oraz, gdy poszkodowany znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, wówczas ZUS odszkodowania nie wypłaci. 

Jak wyglądają pozostałe kwoty odszkodowań?

Jak podaje ZUS, w okresie od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. pozostałe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynoszą:

  • 128 799 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego lub rencisty;
  • 64 399 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest członek rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty inny niż małżonek lub dziecko;
  • 128 799 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 25 044 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na każde z tych dzieci;
  • 128 799 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnionych jest równocześnie dwoje lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 25 044 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugie i każde następne dziecko;
  • 25 044 zł, gdy obok małżonka lub dzieci do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie inni członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty; każdemu z nich przysługuje ta kwota, niezależnie od odszkodowania przysługującego małżonkowi lub dzieciom;
  • 64 399​​​​​​​ zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są tylko członkowie rodziny inni niż małżonek lub dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 25 044 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugiego i każdego następnego uprawnionego.

Kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (kwoty podaje obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 21 lutego 2024 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, M.P. 2024 poz. 162) - podaje ZUS

Źródło: ZUS/Interia