Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Inflacja w Polsce. Najnowsze dane GUS mogą zaskoczyć
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 29.05.2024 14:44

Inflacja w Polsce. Najnowsze dane GUS mogą zaskoczyć

Sklep, pieniądze
Fot. Igor Ovsyannykov/Pixabay

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Odczyty za maj wskazują 2,5 proc. wzrost, co pozytywnie zaskoczyło ekspertów, którzy prognozowali 2,8 proc. To jednak koniec dobrych informacji.

Majowe odczyty lepsze niż prognozowano

GUS podał dane dotyczące inflacji za maj. W porównaniu do kwietniowego 2,4 proc. inflacja w Polsce zanotowała nieznaczny wzrost - 2,5 proc. To jednak lepiej niż prognozował rynek, który wskazywał na 2,8 proc. wynik. 

ZOBACZ: GUS opublikował nowe dane na temat bezrobocia. Takiego wyniku nie było od lat 

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że wzrost cen w maju będzie o 0,3 proc. wyższy. Co ciekawe w porównaniu z kwietniem o 0,2 proc. spadły ceny nośników energii.  

Jedziesz nad polskie morze? Szykują dla ciebie dodatkowe opłaty

Co jest przyczyną wzrostu?

Na krótko przed publikacją danych, bankowi eksperci Citi Handlowego prognozowali, że panujący w ostatnich miesiącach trend spadków inflacji konsumenckiej, dobiega końca. Przewidywania te okazały się więc trafne. Ich zdaniem duży wpływ na taką sytuację miał kwietniowy powrót podatku VAT na żywność. 

Długo oczekiwana podwyżka VAT na żywność została przeniesiona na ceny w sklepach mniej więcej w połowie, a ceny żywności wzrosły o 2,1 proc. miesiąc do miesiąca. Spodziewamy się, że pozostała część VAT zostanie odzwierciedlona w cenach w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy. Oznacza to, że dynamika cen żywności w maju-czerwcu może być wyższa, niż mogłyby sugerować wzorce sezonowe - podkreślono. 

Dalsze prognozy nie są optymistyczne

Druga połowa roku (…) przyniesie wyższą inflację. Konsensus Bloomberga wskazuje, że w IV kw. powinna być zbliżona do 4,7 proc. Szybszy wzrost cen wciąż dotyczy dużej gamy produktów i usług. Odsetek wydatków, w przypadku których ceny rosną w tempie poniżej 5 proc. rocznie, wynosi obecnie 60 proc. - wskazał w rozmowie z PAP Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Wychodzi na to, że o pozytywnych odczytach inflacji z pierwszej połowy roku, możemy już zapomnieć. Czy zatem czeka nas cięższy finansowo czas? Zapewne tak. 

Wpływ na to mieć będzie już nie tylko powrót VAT na żywność, ale również odmrożenie cen energii. Jak na razie Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza podnosić stóp procentowych do końca 2024 r. 

Źródło: PAP/GUS/Money.pl/Infor.pl