Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ujawniono najnowsze dane GUS. Wiadomo, ile zarabiają Polacy
Michał Górecki
Michał Górecki 22.05.2024 11:28

Ujawniono najnowsze dane GUS. Wiadomo, ile zarabiają Polacy

pieniądze
Fot. PxHere/zdjęcie ilustracyjne

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego za kwiecień 2024 r. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło, ale mniej, niż spodziewali się tego ekonomiści. Symultanicznie spada liczba etatów. Najnowsze dane GUS; ile zarabiamy i dlaczego wektor zarobków od marca skierowany jest w dół?

GUS ujawnił przeciętne wynagrodzenie w kwietniu

GUS, raportując o przeciętnym poziomie wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 r., dodaje kontekst zatrudnienia i odnosi dane do ostatnich miesięcy. Ile zarabiamy? Coraz więcej, ale coraz mniej z nas.

Zobacz też: Cięcia wypłat i redukcja zatrudnienia? Polskie firmy przewidują najbliższe miesiące

EEC 2024: Chiński szach w Europie? "Nie chce, ale musi kupować"

Najnowsze dane GUS. Średnie wynagrodzenie w górę, zatrudnienie spada

Średnie wynagrodzenie w kwietniu 2024 wyniosło 8271,99 zł brutto - to wzrost r/r o 11,3 proc., ale spadek względem marca o 1,6 proc. Kwietniowy rynek pracy, czyli liczba obsadzonych etatów, to spadek; -0,4 proc. r/r.

W obydwu przypadkach konsensus był wyżej. Impet wzrostu płac nieco obniżył się, ale to wciąż dwucyfrowe poziomy - piszą analitycy z mBanku.

W analizie GUS czytamy m.in. o rosnącym wynagrodzeniu minimalnym, które w styczniu wzrosło do 4.242 zł (+17,8 proc. względem wzrostu z lipca 2023 r. - 3.600 zł). 

- Co miało też wpływ na zmiany przeciętnych wynagrodzeń - opiniują.

Spadek wynagrodzeń w skali miesiąca

W kontekście spadku notowanego w skali miesiąca (marzec-kwiecień) badawcze GUS podają, że przyczyną jest większa skala wypłat w miesiącu minionym - nagrody jubileuszowe, przepracowane godziny nadliczbowe czy odprawy emerytalne. 

Zmiana trendu? Jeszcze nie

Analitycy Banku Pekao, zwracając uwagę na spadek, raportują, że jeszcze za wcześnie na mówienie o “nowym trendzie” (w domyśle; spadkowym). Z kolei analitycy Banku PKO notują wprost, że trend wzrostowy (notowany dotąd) “wyhamowuje”, wśród przyczyn, podobnie jak poprzednicy, wymieniając premie z minionych miesięcy.

Dane uplasowały się nieznacznie poniżej konsensusu (12,1 proc. r/r) i blisko naszej prognozy (11,5 proc. r/r). Trend wzrostowy płac wyhamowuje a patrząc na ich strukturę wynika to m.in. z braku lub mniejszej skali dodatkowych wypłat/premii, które w wielu branżach występowały w zeszłym roku jako rekompensata za inflację".

Analitycy Banku Santander, odnosząc się do spadku z sektorze zatrudnień, spekulują, że roczna dynamika sięgnie -0,3 proc. (z uprzednich -0,2 proc.). Dynamika wzrostu wynagrodzeń miałaby podskoczyć o 0,5 proc. do 12,5 proc r/r.

Czym jest sektor przedsiębiorstw?

Sektor przedsiębiorstw stanowi część gospodarki narodowej i obejmuje podmioty o liczbie pracujących 10 i więcej osób, prowadzące działalność gospodarczą. Dane dla gospodarki narodowej są publikowane kwartalnie.