Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > GUS opublikował nowe dane na temat bezrobocia. Takiego wyniku nie było od lat
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 27.05.2024 16:33

GUS opublikował nowe dane na temat bezrobocia. Takiego wyniku nie było od lat

ludzie, praca, biuro
Fot. Unspalsh.com/Mimi Thian

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane ws. rynku pracy w Polsce. Potwierdziły się szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, według których stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 proc., czyli o 0,2 pkt proc. mniej niż w marcu br. i kwietniu 2023 r. Taki wynik nie był notowany od lat.

Ile wynosi stopa bezrobocia w Polsce? Dane GUS-u za kwiecień 2024 roku

W mediach nie brak informacji na temat grupowych zwolnień w wielu branżach, jednak te nie znalazły odbicia w danych Głównego Urzędu Statystycznego. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce, zgodnie z prognozami MRPiPS, wyniosła w kwietniu bieżącego roku 5,1 procent. Biorąc pod uwagę dane od 1991 r., taki wynik w kwietniu nie był nigdy obserwowany, tj. nie zanotowano mniejszej liczby bezrobotnych ani niższej stopy bezrobocia rejestrowanego.

Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć

Spadek stopy bezrobocia w kwietniu 2024 roku

Zgodnie z danymi GUS-u i prognozami MRPiPS, stopa bezrobocia spadła o 0,2 pkt proc. w porównaniu do marca 2024 roku i kwietnia 2023 roku. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy wyniosła 797,1 tys. osób, a w ubiegłym miesiącu – 822,2 tys. Stopa bezrobocia, liczona na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), wyniosła w pierwszym kwartale tego roku 3,1 proc. – tyle samo, ile w miesiącach październik-grudzień 2023 r. GUS podał również współczynnik aktywności zawodowej w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. – 58,5 proc. W poprzednim kwartale zanotowano 58,9 proc.

ZOBACZ: Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w UE

Najnowsze dane na temat zatrudnienia w Unii Europejskiej przedstawił także Eurostat. Stopa bezrobocia w naszym kraju w marcu tego roku wyniosła 2.9 proc., co ustanowiło Polskę, na równi z Czechami, na pierwszym miejscu wśród krajów UE z najniższym poziomem bezrobocia. Średnia unijna wyniosła w omawianym okresie 6 proc., natomiast w strefie euro – 6,5 proc.

Źródło: gov.pl