Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 705,88 zł więcej dodatku do emerytury. ZUS wypłaci pieniądze tylko dwóm rocznikom
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 29.05.2024 19:20

Nawet 705,88 zł więcej dodatku do emerytury. ZUS wypłaci pieniądze tylko dwóm rocznikom

Seniorzy
Fot. materiały własne Goniec.pl

Istnieje szansa na dodatkowe świadczenie z ZUS. Mowa o 6246,13 zł, czyli kwocie większej niż w ubiegłym roku o 705,88 zł. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze i jakie warunki należy spełnić, by otrzymać dodatkowe środki?

 

ZUS wypłaci dodatkowe pieniądze. Zyskają jedynie dwa roczniki

Dobre wiadomości dla osób pobierających świadczenia emerytalne. Istnieje bowiem szansa na otrzymanie całkiem pokaźnej dodatkowej kwoty. Emeryci, którzy ukończyli setny rok życia, mogą liczyć na atrakcyjny dodatek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie z tytułu emerytury honorowej, bo o tym mowa, wynosi 6246,13 zł. Warto podkreślić po marcowej waloryzacji wypłata wzrosła o 700 zł. 

ZOBACZ: Lepiej nie przechodź na emeryturę w czerwcu. W tym terminie możesz sporo stracić

Przyznanie honorowej emerytury jest niezależne od historii zatrudnienia, opłaconych składek oraz tego, jakie dodatkowe świadczenia pobiera senior.

Wakacje kredytowe a miesięczna rata hipoteki. Co trzeba wiedzieć?

Co trzeba zrobić, by otrzymać pieniądze z ZUS?

Przede wszystkim trzeba być seniorem, który w okresie od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. będzie obchodzić swoje setne urodziny. Tym samym świadczenie będą mogli uzyskać osoby urodzone w odpowiednim czasie lat 1924 i 1925. 

Nie ma potrzeby składania oddzielnych wniosków do ZUS. Chyba, że dana osoba nie otrzymuje z Zakładu żadnych innych świadczeń. Wówczas musi złożyć wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym swoją datę urodzenia, np. akt urodzenia lub paszport. Warto też wiedzieć, że raz przyznane świadczenie, przysługuje już do końca życia. 

Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - wyjaśniłą rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

ZUS wypłaci pieniądze dwóm rocznikom

Wydawać się może, iż wymóg ukończenia setnego roku życia jest dość wyśrubowany. Zgodnie jednak z danymi ZUS za ubiegły rok, emeryturę honorową otrzymuje w Polsce około 2850 osób.

Przy czym według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce wyniosła 71,8 lat, kobiet zaś 79,7 lat.

Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości. Każdy stulatek może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości - podsumowuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Źródło: ZUS/Interia/Infor