Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jeśli tego nie zrobisz, stracisz 800 plus. Masz czas do końca maja
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 29.05.2024 13:27

Jeśli tego nie zrobisz, stracisz 800 plus. Masz czas do końca maja

Pieniądze
fot Pxhere

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrobił dziś przelewy w łącznej wysokości pół miliarda złotych. Pieniądze trafiły na konta rodziców, którzy złożyli wnioski na nowy okres rozliczeniowy ”800 plus”, który potrwa do końca maja 2025 roku. By wciąż co miesiąc otrzymywać kwotę, trzeba pamiętać o złożeniu wniosku. 

Miliard złotych dla rodziców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia programu ”800 plus” przelał już kwotę o łącznej sumie pół miliarda złotych. Jak jednak informuje rzecznik ZUS Piotr Żebrowski, to dopiero początek. 

ZUS rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Pierwszy przelew na kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, które będę otrzymywać pieniądze drugiego dnia każdego miesiąca. W poniedziałek ZUS przeleje kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca, w ramach 800 plus, trafi do nich ponad 1 mld złotych – informował Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS

Wnioski o przyznawanie ”800 plus” w ramach nowego okresu rozliczeniowego ZUS przyjmuje już od lutego. Kolejny okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca. 

Wicepremier Gawkowski zapowiada: "Pieniądze będą, to gwarancja od rządu"

Masz czas do końca czerwca

Chociaż ZUS wniosku przyjmuje od lutego, nadal są rodzice, którzy z formalnościami zwlekają do ostatniej chwili. Jeśli rodzice zdążą złożyć wniosek do końca czerwca, będą otrzymywać świadczenia do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Jeśli jednak nie wyrobią się z formalnościami do końca czerwca, bezpowrotnie stracą wyrównanie. 

Nowy okres rozliczeniowy ”800 plus" rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 roku. By w dalszym ciągu otrzymywać świadczenie na dzieci, znów trzeba będzie złożyć wniosek.

Jak złożyć wniosek?

Formalności związane z nowym okresem rozliczeniowym ”800 plus” można załatwić w bezpłatnej aplikacji mZUS, na platformie PUE ZUS, za pośrednictwem bankowości internetowej lub poprzez portal Emp@tia. 

Świadczenie finansowe przysługujące na każde dziecko do czasu osiągnięcia pełnoletności pierwotnie wynosiło 500 zł. Od początku 2024 roku suma, jaką otrzymują rodzice wzrosła jednak do 800 zł miesięcznie. Środki w całości trafiają na konto bankowe beneficjenta. ”800 plus” przysługuje wszystkim rodzicom za każde dziecko poniżej 18. roku życia.