Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Złe wieści dla działkowców. Może zniknąć blisko połowa ogródków
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.02.2024 17:33

Złe wieści dla działkowców. Może zniknąć blisko połowa ogródków

Ogródek działkowy
BiznesINFO

Ostatnia nowelizacja prawa planistycznego może się okazać gwoździem do trumny setek ogródków działkowych w Polsce. Właściciele są bardzo zaniepokojeni, że nowe przepisy mogą zadziałać w inny sposób niż planowano. Spodziewają się bowiem fali likwidacji Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Połowa ogródków działkowych do likwidacji?

Wszystko zaczęło się od nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak podaje serwis polsatnews.pl, wprowadziła ona strefy planistyczne, które muszą zawrzeć w planach ogólnych gminy w całym kraju.

Co jest zatem nie tak? Ustawodawca przewidział istnienie 13 stref planistycznych. Problem polega na tym, że tylko w trzech z nich mogą zostać ujęte ogródki działkowe. Chodzi tu o dwie strefy z zabudową mieszkaniową (jednorodzinną oraz wielorodzinną) a także strefę zieleni i rekreacji.

Wygrał gigantyczną kwotę. Nie zobaczy z niej ani grosza

Działkowcy zaniepokojeni

Nie wszystkie tereny, które są obecnie działkami, da się wpisać do planów ogólnych jako wspomniane trzy strefy. Oznacza to, że do likwidacji pójdzie nawet połowa obecnie istniejących Rodzinnych Ogródków Działkowych. Według cytowanej przez portal Anny Mioduszewskiej z okręgu mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców, łączna powierzchnia tego typu terenów wynosi aż 23 tys. ha.

O swój los obawiają się działkowcy. Zdaniem prezesa ROD im. Westerplatte w Warszawie Ryszarda Oracza, który wypowiadał się w programie “Czysta Polska”, w obecnej sytuacji zderzają się dwa przeciwieństwa. Z jednej strony ogródki są rozbudowywane i modernizowane, zaś z drugiej nowe przepisy wymuszą sprzedaż ROD.

Ministerstwo uspokaja

Odpowiedzialne za wprowadzenie zmian w przepisach Ministerstwo Rozwoju i Technologii uspokaja działkowców. Zdaniem resortu, żaden z ogródków działkowych nie zostanie zlikwidowany, zaś przepisy mają ograniczać samorządom możliwości działania w sprzedaży atrakcyjnych terenów, na których znajdują się działki.

źródło: polsatnews.pl

ZOBACZ TAKŻE: Tak wyłudzą twoje dane. Przy kasie lepiej zachować ostrożność