Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wystarczy jeden wniosek do ZUS. Jest szansa na wyższą emeryturę, co miesiąc
Michał Górecki
Michał Górecki 06.06.2024 15:40

Wystarczy jeden wniosek do ZUS. Jest szansa na wyższą emeryturę, co miesiąc

ZUS
Fot. Iberion

Comiesięczna emerytura może być wyższa, wystarczy jeden wniosek, by urzędnicy ZUS uwzględnili nowe okoliczności i podnieśli nam świadczenie. Na czym polega ponowne przeliczenie emerytury ZUS? Jak o to świadczenie zawnioskować i komu może przysługiwać?

Ponowne przeliczenie emerytury

Ponowne przeliczenie emerytury to usługa ZUS realizowana na wniosek uprawnionego do pobierania świadczenia emerytalnego. Żeby urzędnicy raz jeszcze przeliczyli należne nam świadczenie, powinniśmy móc udowodnić nowe okoliczności. Dotyczy to sytuacji, gdy np. weszliśmy w posiadanie dokumentów za okresy ubezpieczeniowe, które ZUS mógłby uwzględnić przy ustalaniu wysokości naszego świadczenia, ale nie zrobił tego wcześniej.

Ważne zastrzeżenie przy tej metodzie podnoszenia swojego świadczenia jest jedno: po zawnioskowaniu może się okazać, że pomyliliśmy się w predykcjach i nowo wyliczone świadczenie powinno być jednak niższe. Co wtedy? ZUS nie obniży nam emerytury. Jedyne, czym zatem ryzykujemy, decydując się na podobne rozwiąznaie jest… odmowa.

Zobacz też: Unikaj tych rzeczy. Obniżą Twoją zdolność kredytową

Unikaj tych rzeczy. Obniżą Twoją zdolność kredytową

Kto i ile może skorzystać?

W przypadku, gdy jesteśmy beneficjentami emerytury przyznanej na nowych zasadach, o ponowne przeliczenie świadczenia możemy zawnioskować także w sytuacji, gdy już po przyznaniu świadczenia podejmowaliśmy pracę (lub po prostu podlegaliśmy ubezpieczeniu emerytalnemu). Dotyczy to kwoty kapitału początkowego - zwiększona, przełoży się na wyższą emeryturę, dlatego w takich sytuacjach warto to przeliczyć.

Do kapitału początkowego mogą zostać doliczone np. lata opieki - to ważna informacja w przypadku kobiet, które przed 1999 r. wychowywały dzieci. 

Ponowne przeliczenie emerytury. Jak wnioskować?

Ponowne przeliczenie świadczenia odbywa się wyłącznie na wniosek emeryta, wobec czego konieczne jest nieco biurokracji: formularz ERPO znajdziemy na stronie internetowej ZUS (link). Po złożeniu emerytura zostaje przeliczana od miesiąca złożenia wniosku. W oświadczeniu muszą znaleźć się dokumenty, które każą nam sądzić, że ZUS powinien podnieść świadczenie - wszelkie dokumentacje okresów składkowych, których ZUS wcześniej nie uwzględnił.

Nie przegap: Tyle musisz odłożyć do emerytury. Policzono, ile w Polsce kosztuje spokojna starość