Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Unikaj tych rzeczy. Obniżą Twoją zdolność kredytową
Michał Górecki
Michał Górecki 05.06.2024 23:15

Unikaj tych rzeczy. Obniżą Twoją zdolność kredytową

bankomat
Fot. Eduardo Soares on Unsplash

Zdolność kredytowa w wielu przypadkach zdecyduje, czy przeprowadzimy się do upatrzonego mieszkania, kupimy działkę, dom albo samochód. Bank zdradza, co determinuje rokującą zdolność kredytową, a co przekreśli potencjalnego kredytobiorcę w oczach banku, a przynajmniej zwiększy szansę na odmowę.

Zdolność kredytowa. Czyli co?

Zdolność kredytowa to inaczej szacowany potencjał spłaty potencjalnego zadłużenia; kredytu, pożyczki, wraz z odsetkami, czyli kosztem produktu finansowego, jakim są pożyczki i kredyty. Banki oceniają naszą zdolność i szacują, czy nie będziemy generować problemów; np. nieterminowych spłat. W tym celu dokładnie prześledzą nasze zobowiązania i ich regulowanie. Co dokładnie wpływa na naszą zdolność kredytową i czego nie robić, by była niezachwiana?

Zobacz też: Ile zarabia klasa średnia? Należy do niej spora grupa Polaków

Nowa polityka kredytowa. Banki wezmą pod uwagę trzy czynniki środowiskowe

Zdolność kredytowa. Czego nie robić? To wpływa na spadek zdolności kredytowej

Podstawy takie jak prawdziwe dane we wniosku kredytowym są raczej intuicyjne, podobnie jak tzw. “budowanie” zdolności kredytowej - czyli po prostu zwiększanie swojej wiarygodności na podstawie portfela uregulowanych zadłużeń, czyli już spłaconych pożyczek/kredytów. W skrócie; im więcej produktów finansowych uregulujemy, tym chętniej banki zgodzą się udzielić nam kolejnego. Dobrym początkiem jest rzetelne uwzględnienie realnych zobowiązań we wniosku kredytowym, takich jak ewentualne alimenty, składki ubezpieczeniowe, sytuacja ogólna gospodarstwa domowego (stałe wydatki, rachunki itp.). 

Co jeszcze wpływa na zdolność kredytową? Bank Polski PKO BP wypunktował, czego należy unikać. Tego nie rób, jeśli chcesz dostać kredyt:

  • nie składaj wniosków o kredyt w kilku instytucjach w tym samym czasie,
  • nie bierz zbyt wielu kredytów, wliczają się w to karty kredytowe - to podnosi ryzyko niewypłacalności.

Warto przy tym pamiętać, że każdy kredyt od momentu udzielenia do całkowitej spłaty jest widoczny w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli masz problemy ze spłatą, skontaktuj się z prowadzącym Twój kredyt bankiem i zapytaj o zmianę warunków spłaty zobowiązania. 

Możesz sprawdzić swoją historię kredytową

Co ważne, zawsze możesz zamówić raport BIK i zobaczyć swoją historię kredytową - Bank PKO BP przypomina, że raport raz na pół roku jest bezpłatny. Podobnie jest z raportem z BIG, z którego dowiesz się, czy występujesz w rejestrze dłużników, na jaką kwotę zalegasz i kto dokonał zgłoszenia.