Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nagrasz testament na telefon. Rewolucyjne zmiany w prawie
Michał Górecki
Michał Górecki 05.06.2024 19:15

Nagrasz testament na telefon. Rewolucyjne zmiany w prawie

testament
Fot. Olga Kononenko on Unsplash

Testament ustny audiowizualny jako nowa forma utrwalenia woli dotyczącej sposobu rozporządzenia własnym majątkiem. Jeżeli proponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa wejdzie w życie w niezmienionym kształcie, będziemy mogli nagrać testament jak vloga. Na telefon.

Testament audiowizualny. Rewolucja w prawie. Testament nagrasz jak vloga

Zapowiedź tego rozwiązania była proklamowana już w marcu br., ale w środę 5 czerwca projekt ustawy został opublikowany na stronie legislacyjnej rządu (sporządzony 24 kwietnia br., ustawa o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego). Projekt wprowadza, obok możliwości wygłoszenia treści testamentu przy obecności świadków, także nagranie go na zewnętrzny nośnik.

Zobacz też: Czy matka może zostać ukarana za karmienie piersią w miejscu publicznym? Sprawdzamy

Państwo dopłaci do znieczulenia porodu. Konsekwencje mogą być poważne

Testament audiowizualny. Jak to ma działać?

W legislacji proponowany model okrzyknięto testamentem audiowizualnym. Projekt określa jednak, że jego zastosowanie byłoby możliwe wyłącznie w przypadku tożsamym do stosowania testamentu oralnego (oświadczenia słownego w obecności trzech świadków). Czyli tylko, gdy “wskutek szczególnych i nagłych okoliczności, uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy, zachowanie zwykłej firmy testamentu jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione”.

testament ustny audiowizualny.jpg
Testament ustny audiowizualny, projekt ustawy z 24 kwietnia 2024 r.

Po nagraniu oświadczenia audio-wideo treść takiego testamentu (nośnik, na którym treść została nagrana) miałby trafić do sądu spadku nie później, niż w terminie miesiąca od chwili sporządzenia. W przypadku śmierci spadkodawcy - okres ten wynosiłby maksymalnie 3 miesiące.

Sąd dokona oględzin nośnika i sporządzi protokół zawierający treść oświadczenia - czytamy.

Takie rozwiązanie przyspiesza cały proces, bo obecnie treść takiego testamentu powinna być spisana przed upływem roku od złożenia.

Trwają konsultacje

Obecnie projekt jest na etapie konsultacji. Oznacza to, że instytucje, organizacje czy urzędy mogą zgłaszać swoje poprawki. Jest na to czas do 30 dni od udostępnienia projektu.