biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wybory 2025. Najnowszy sondaż po rozmowach z Mentzenem. Jeden z kandydatów wyprzedza rywala o włos
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 26.05.2025 10:26

Wybory 2025. Najnowszy sondaż po rozmowach z Mentzenem. Jeden z kandydatów wyprzedza rywala o włos

wybory 2025
Fot. Wojciech Olkusnik, Adam Burakowski/East News

Rozpoczyna się ostatni tydzień kampanii wyborczej. Kilka następnych dni zdecyduje o tym, kto zostanie prezydentem Polski: Karol Nawrocki czy Rafał Trzaskowski. Dotychczasowe sondaże pokazywały, że różnica poparcia między nimi zaczyna się równoważyć. Ostatnie badanie pokazuje, że szala nieznacznie przechyliła się na korzyść jednego z nich. W tej sytuacji naprawdę liczy się każdy głos. 

W niedzielę Polacy zagłosują na prezydenta

Ostatnie miesiące sprawiły, że Polacy stali się chyba jednym z najbardziej rozpolitykowanych narodów w Europie. Wybory prezydenckie to ważne wydarzenie dla kraju, budzi również wiele emocji. Po tym, jak żadnemu z kandydatów nie udało się zdobyć 50 procent poparcia w pierwszej turze, wyborcy pójdą do urn ponownie 1 czerwca. Teraz w wyścigu o fotel prezydenta bierze udział przedstawiciel partii rządzącej, czyli Rafał Trzaskowski (31,36 proc. głosów w I turze) oraz kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość — Karol Nawrocki (29,54 proc. głosów w I turze). 

Wydarzenia minionego tygodnia obfitowały w wiele spotkań, rozmów i wywiadów, których celem było zyskanie poparcia wyborców. Jednym z ważnych momentów było pojawienie się obu kandydatów u Sławomira Mentzena, który uzyskał trzeci najwyższy wynik w pierwszej turze. 

Polityk przepytywał obu kandydatów, a to, jak sobie z tym poradzili, mogło wpłynąć na wyborców Konfederacji. Najnowszy sondaż pokazuje, jak teraz rozkłada się poparcie Polaków. Kto według nich zastąpi Andrzeja Dudę? 

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 r. - [wybory.gov.pl].png
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 r. - [wybory.gov.pl]
Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
Frekwencja na marszach Trzaskowskiego i Nawrockiego. Podali to do wiadomości publicznej. Liczby zaskakują Donald Tusk na marszu poparcia dla Trzaskowskiego. Padło słowo "przepraszam"

Nowy sondaż prezydencki. Jak rozkłada się poparcie Polaków?

W pierwszej Turze wyborów trzecim kandydatem, który zdobył najwięcej głosów, okazał się Sławomir Mentzen. Poparło go 14,81 procent obywateli, według danych PKW najwięcej wyborców głosowało na kandydata Konfederacji na Podkarpaciu i Podlasiu. Ten elektorat jest obecnie niezwykle cenny dla Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego, gdyż obaj znajdują się w sytuacji, w której kilka głosów może zdecydować o zwycięstwie. 

Mentzen zaproponował kandydatom rozmowę w swoim studiu, aby sami mogli przekonać wyborców Konfederacji do swojej kandydatury. Oba wywiady były transmitowane na kanale YouTube, równolegle z ankietą, w której widzowie mieli zdecydować, czy to, co usłyszeli, ich przekonało, czy też nie. 

Internauci wyrazili swoje zdanie, natomiast kolejne badanie, już po obu wywiadach przeprowadził IBRiS na zlecenie Polskiego Radia 24. Sondaż został wykonany w niedzielę, 25 maja, metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1070 osób. Po dokonaniu analizy wszystkich odpowiedzi okazuje się, że różnica między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim kształtuje się na poziomie 0,8 procent. Na czyją stronę według IBRiS przechyli się szala zwycięstwa 1 czerwca? 

urna wyborcza, głosy, wybory
Nowy sondaż poparcia. Kto ma większe szanse na zwycięstwo? Fot. Adam Burakowski/East News

ZOBACZ TEŻ: Tysiące Polaków wzywanych do urzędu. Kto nie stawi się na czas, zapłaci karę

Nowy sondaż poparcia. Kto ma większe szanse na zwycięstwo?

Z najnowszego sondażu wynika, że o zwycięstwie zadecydują dosłownie ułamki. W badaniu, które dla Polskiego Radia 24 przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, wzięło udział 1070, z czego 66,2 proc. respondentów zadeklarowało, że 1 czerwca “zdecydowanie” skorzysta z prawa do oddania głosu. 8,5 proc. badanych “raczej” zagłosuje, a 18,8 proc. nie pójdzie na wybory, natomiast 6,5 proc. jeszcze nie podjęło decyzji. 

Osoby, które wzięły udział w badaniu i potwierdziły udział w wyborach, odpowiedziały również na pytanie, na kogo oddadzą swój głos. 45,7 proc. respondentów wskazała Rafała Trzaskowskiego, na Karola Nawrockiego zagłosowałoby 44,9 proc. ankietowanych. 7,8 proc. osób jeszcze nie zdecydowało, komu przekaże swój głos, a 1,6 proc. odmówiło odpowiedzi na to pytanie.  

Najnowszy sondaż wskazuje na nieznaczną przewagę Rafała Trzaskowskiego, choć z drugiej strony trzeba wziąć poprawkę na to, że próba badanych nie była zbyt wieka. Dla porównania w ankiecie przeprowadzonej podczas wywiadu Metnzena z Trzaskowskim wzięło udział 209 tysięcy osób, a na pytanie, czy “Rafał Trzaskowski was przekonuje” 67 proc. odpowiedziało, że nie.  

Do drugiej tury wyborów zostało nico ponad 5 dni, a w tym czasie jeszcze wiele może się wydarzyć. Jak na razie nie wydarzyło się jeszcze nic takiego, co jednoznacznie wskazałoby na to, kto zostanie nowym prezydentem Polski. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: