Rafał Trzaskowski u Mentzena. Mocna deklaracja już na samym początku rozmowy

Trzaskowski u Mentzena. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na urząd głowy państwa, w sobotę 24 maja bierze udział w rozmowie z zamykającym prezydenckie podium po I turze, Sławomirem Mentzenem (Konfederacja). II tura odbywa się przy marginalnej różnicy głosów, przynajmniej jeśli brać pod uwagę potencjały elektoratów, więc obaj kandydaci udali się na rozmowę ze swoim oponentem z I tury, który ma do “zagospodarowania” głosy swoich zwolenników.
Trzaskowski u Mentzena [Sobota, 24 maja]
Wiele wskazuje na to, że druga tura wyborów prezydenckich zakończy się minimalną, liczoną w setkach lub dziesiątkach tysięcy, różnicą głosów. Przypomnijmy, że w pierwszej turze zwyciężył Rafał Trzaskowski (31,36 proc. głosów), natomiast Karol Nawrocki przeszedł z wynikiem 29,54 proc. Różnica między dwoma kandydatami, którzy weszli do drugiej tury, wyniosła ponad 350 tys. głosów.
Sławomir Mentzen, który zakończył wyścig na trzeciej lokacie, podjął decyzję, że aby wyrazić poparcie wobec któregoś z kandydatów, najpierw chce porozmawiać z nimi o fundamentalnych zagadnieniach ze swojego programu. Wymagał, aby jego goście podpisali specjalną deklarację, zgodną z oczekiwaniami jego prawicowych wyborców. Pierwszy na spotkaniu z Mentzenem zjawił się Nawrocki, który podpisał wszystko bez wahania i wyrzekł się słuszności polityki partii, która za nim stoi – PiS.
Spotkanie Nawrockiego odbyło się w czwartek, pozostawiając po sobie głośne, medialne echo. Mentzen poruszył temat kawalerki, którą kandydat PiS przejął w niejasnych okolicznościach od Jerzego Ż., czy udziału Nawrockiego w tzw. ustawkach kibolskich. Punktem kulminacyjnym było podpisanie przez Nawrockiego wspomnianej deklaracji.
Sprawdź 8 punktów Mentzena: TUTAJ

Rozmowa Rafała Trzaskowskiego ze Sławomirem Mentzenem odbywa się w sobotę 24 maja, czyli dzień po debacie prezydenckiej w formacie 1 na 1.
Sondaż prezydencki przed II turą wyborów. Tak zagłosują wyborcy Brauna, Mentzena i Zandberga Wyższy podatek na tytoń w UE? Ten kraj chce go wprowadzićRafał Trzaskowski u Mentzena: "byłem za tym, by zlikwidować TVP INFO"
Sławomir Mentzen spotkał się w sobotę 24 maja, na kilka dni przed końcem prezydenckiej kampanii wyborczej, z Rafałem Trzaskowskim, pretendentem na urząd i zwycięzcą I tury. Dyskusja rozpoczęła się od serii pytań, na które kandydat KO odpowiadał twierdząco lub przecząco. Pierwsze pytanie dotyczyło likwidacji TVP INFO: Rafał Trzaskowski jest za likwidacją stacji.
Byłem za tym, by zlikwidować TVP INFO. Można ją zlikwidować, bo każda kolejna władza chce ją przejąć. Tak, likwidowałbym - mówił Trzaskowski.

Kandydat KO wypowiedział się również w kwestii pochodzenia prezydenta i premiera z różnych partii, oraz tego, jak powinien postępować jego zdaniem prezydent, przy czym nawiązał do prezydenta Andrzeja Dudy:
(…) Andrzej Duda podpisuje wszystko, co Kaczyński daje mu do podpisu. Ja taki nie jestem.
Trzaskowski zapewniał, że nie będzie optował za wprowadzeniem do Polski waluty Euro:
Nie wprowadzimy Euro. W tej chwili złotówka gwarantuje nam odporność na kryzys. (…) Nie ma tego tematu na agendzie. Nikt nie chce wprowadzać euro, nikt nie ma tego w tej chwili w planach - kontynuował kandydat KO
Jednym z najważniejszych punktów rozmowy w studiu kandydata Konfederacji jest zaopiniowanie przez gościa tzw. 8 punktów Mentzena. Trzaskowski zadeklarował, że nie podpisze żadnej ustawy podnoszącej podatki, ani żadnej ograniczającej obrót gotówki w kraju:
Jestem wrogiem nowych podatków. Możemy się zgodzić (ze Sławomirem Mentzenem - przyp. red.). Będę stał na straży polskiego złotego, nie widzę powodów, by ograniczać obrót gotówki. Polacy lubią gotówkę. Ale przy tym warto zaznaczyć, że blik np. jest polskim wynalazkiem, moje dzieciaki korzystają niemal tylko z tego rozwiązania.
Zdaniem Rafała Trzaskowskiego Ukraina powinna znaleźć się w NATO.
Naszą racją stanu jest to, żebyśmy byli bezpieczni. Nigdy nie powiedziałem, że przyjęcie lub ewentualne przyjęcie Ukrainy do NATO będzie łatwym procesem. (…)
Pojawiła się także kwestia ewentualnego wysłania polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy:
Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. Nie ma w tej chwili takiej możliwości. - zadeklarował Trzaskowski.
Mentzen zapytał również, czy Trzaskowski zamierza przekazywać jakiekolwiek kompetencje władzy Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej.
One są już tak mocno rozszerzone, że ja nie widzę powodu, by je rozszerzać dalej - odpowiedział Trzaskowski
Rafał Trzaskowski nie podpisze deklaracji zakładającej wspomniane 8 punktów Mentzena. Kandydat na prezydenta zgadza się z czterema założeniami z postulowanych przez Mentzena 8, natomiast nie ma zamiaru składać podpisu tak, jak zrobił to wcześniej Karol Nawrocki.
LGBT. Polityka społeczna w rozmowie Mentzena z Trzaskowskim
Sławomir Mentzen wniósł do rozmowy kontekst stołecznej polityki społecznej i urzędnika ds. osób ze społeczności LGBTQ+. Trzaskowski odparł, że jest to stanowisko jak każde inne, a delegat magistratu poza pełnieniem tej funkcji, pełni także inne.
To urzędnik, który zajmuje się ta społecznością. Społeczność ma dzięki takiemu rozwiązaniu gdzie zaraportować swoje problemy. Po co ten urzędnik? Właśnie po to, bo poprzednia władza próbowała te osoby dehumanizować. Mamy pełnomocników ds. osób z niepełnosprawnościami, ds. praw kobiet, to nie jest dodatkowe zatrudnienie, urzędnicy po prostu mają dodatkowe funkcje.
Sławomir Mentzen przygotowuje się na wybory parlamentarne? Wyborcy Konfederacji języczkiem uwagi
Od tego, na kogo zagłosują wyborcy Sławomira Mentzena, może zależeć ostateczny wynik drugiej tury wyborów prezydenckich w 2025 roku. Kandydat Konfederacji zajął trzecie miejsce podczas pierwszej tury, uzyskując wynik 14,81 proc., co w przeliczeniu daje 2 902 448 głosów.
Sondażownia UCE Research na zlecenie Onetu sprawdziła, w jaki sposób 1 czerwca 2025 roku, na ten moment zamierzają zagłosować wyborcy Sławomira Mentzena. Dane sondażowe pokazują, że 65,9 proc. jego wyborców planuje oddać w II turze głos na Karola Nawrockiego, z kolei na Rafała Trzaskowskiego 13,9 proc.
Chęć oddania głosu bez wybranego kandydata wskazało 8,5 proc. wyborców, natomiast 11,7 proc. nie zagłosuje wcale, lub jeszcze nie podjęło decyzji. Być może dzisiejsze spotkanie z politykiem Koalicji Obywatelskiej ponownie będzie stanowiło pretekst do przetasowań w wynikach, szczególnie wśród niezdecydowanych wyborców.
Sławomir Mentzen kapitalizuje swój wysoki, jak na ugrupowanie skrajnej prawicy, wynik prezydencki. Rozmowy z dwoma pretendentami są jednym z tego przejawów: wywiady w serwisie YouTube generowały milionowe zasięgi, które przydadzą się delegatowi Konfederacji do wyborów parlamentarnych już w 2027 r.





































