Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiek emerytalny może zostać podwyższony. Ekspertka nie pozostawia wątpliwości
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.06.2024 11:52

Wiek emerytalny może zostać podwyższony. Ekspertka nie pozostawia wątpliwości

Emeryci
Fot. Pixabay/pasja1000

Wiek emerytalny w Polsce obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kwestia podwyższenia tego wieku co jakiś czas staje przedmiotem dyskusji. Czy taka zmiana powinna zostać wprowadzona? Ekspertka nie pozostawia wątpliwości.

Wiek emerytalny w Polsce

Aby przejść na emeryturę w naszym kraju trzeba osiągnąć odpowiedni wiek. Świadczenie mogą zacząć pobierać kobiety w wieku 60 lat oraz mężczyźni w wieku 65 lat. Temat podniesienia powszechnego wieku emerytalnego budzi wiele kontrowersji.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH, cytowana przez portal “Super Express” jasno wskazała, że zmiany w tej kwestii są konieczne, by utrzymać stabilność systemu ubezpieczeń społecznych.

Zobacz także: Nawet 1900 zł dla rodziców. Wiadomo, kto może dostać świadczenie

Zacznie się już jutro. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Czy wiek emerytalny powinien być wyższy?

Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego są mało optymistyczne. Wynika z nich, że w 2060 roku liczba ludności w naszym kraju będzie na poziomie 30,9 mln. Do tego czasu współczynnik starości demograficznej mocno pójdzie w górę.

Ekspertka cytowana przez “Super Express” wyjaśniła, że do malejącej liczby ludności w Polsce przyczynia się wiele zjawisk, a jednym z nich jest utrzymująca się niska dzietność. Przekazała też, że w obliczu tych prognoz podniesienie wieku emerytalnego jest niezbędne.

Ekspertka wskazuje, że zmiany są konieczne

Ekspertka wyjaśnia, że kraje Unii Europejskiej podnoszą wiek emerytalny, a wiele państw sugeruje się zmianami długości trwania życia i na podstawie tego wskaźnika wprowadza modyfikacje w powszechnym wieku emerytalnym.

To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale przy kurczących się zasobach na rynku pracy jest to niezbędne - przekazała prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, cytowana przez portal “Super Express”.