Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Komunikat ZUS. Emerytura wyższa nawet o 500 zł od 1 lipca
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.06.2024 09:17

Komunikat ZUS. Emerytura wyższa nawet o 500 zł od 1 lipca

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził, że już od 1 lipca seniorzy otrzymają emerytury wyższe nawet o 500 złotych. Okazuje się jednak, że dodatkowe pieniądze do świadczenie nie będą należały się wszystkim emerytom. Wiemy, kto skorzysta.

Spore zmiany w emeryturach już od 1 lipca

Polscy seniorzy co roku w marcu otrzymują podwyżkę świadczeń emerytalno-rentowych, która podnosi ich comiesięczne wypłaty. Ostatnio ZUS przeprowadził jeszcze jedną waloryzację, która dotyczyła środków zgromadzonych na kontach i subkontach Polaków.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał specjalny komunikat, w którym poinformował, że tegoroczna waloryzacja składek była rekordowo wysoka i wyniosła dokładnie 14,87 proc. Dzięki temu konta wszystkich ubezpieczonych w ZUS zostały zwaloryzowane o 521,7 mld zł.

Zacznie się już jutro. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Te osoby dostaną nawet 500 zł do emerytury

Waloryzacja kapitału odbyła się 1 czerwca bieżącego roku. Ta podwyżka sprawi, że wiele świadczeń pójdzie w górę. Trzeba jednak pamiętać, że dodatkowe pieniądze do emerytury otrzymają tylko ci, którzy jeszcze nie pobierają świadczenia i dopiero w najbliższym czasie planują przejść na emeryturę.

Okazuje się, że czerwcowa waloryzacja podniesie wypłaty tych osób nawet o 500 złotych. Jak wylicza “Fakt”, jeśli 70-latek z kapitałem w wysokości 600 tys. złotych złożyłby wniosek przed podwyżką, to otrzymałby 3389 zł. Po waloryzacji emerytura wyniesie 3875 zł, czyli prawie o 500 zł więcej.

Lepiej poczekaj ze złożeniem wniosku o emeryturę

Emeryci muszą pamiętać, że możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy do emerytury będzie przysługiwała tylko w przypadku, gdy złożymy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dopiero w lipcu. Warto więc wstrzymać się z dopełnieniem formalności, bo można naprawdę sporo zyskać.

Co ważne, korzyści płynące z czerwcowej waloryzacji będą zależały od tego. ile dana osoba zgromadziła środków na swoim koncie w ZUS. Im wyższa będzie kwota kapitału, tym więcej dodatkowych pieniędzy otrzyma beneficjent.