Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca 500 plus dla seniora. Takie warunki trzeba spełnić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.06.2024 22:47

ZUS wypłaca 500 plus dla seniora. Takie warunki trzeba spełnić

senior, ZUS
Fot. Pixabay/icsilviu, materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca specjalne świadczenie, które nazywane jest 500 plus dla seniora. To dodatkowe wsparcie finansowe dla sporej części Polaków. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić konkretne warunki. Komu należy się to świadczenie?

Czym jest 500 plus dla seniora?

Świadczenie uzupełniające, zwane 500 plus dla seniora to specjalne wsparcie finansowe, które ma wesprzeć osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Dodatek jest przeznaczony dla tych, które nie są w stanie same wykonywać codziennych czynności, takich jak jedzenie, ubieranie się czy poruszanie. 

Co ciekawe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie uzupełniające bez względu na wiek, ale zdecydowaną większość beneficjentów tego wsparcia stanowią osoby w podeszłym wieku. Jakiś czas temu w dodatku zaszły spore zmiany.

Zacznie się już jutro. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Takie warunki musisz spełnić, by dostać 500 plus dla seniora

Aby móc otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim potencjalny beneficjent musi posiadać orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

500 plus dla seniora zostanie przyznane osobom, które posiadają opinię orzecznika ZUS oraz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Co istotne, konieczne będzie także spełnienie kryterium dochodowego.

Zobacz także: Nawet 1900 zł dla rodziców. Wiadomo, kto może dostać świadczenie

ZUS wypłaci pieniądze na wniosek

W przypadku świadczenia uzupełniającego obowiązuje próg dochodowy. Trzeba pamiętać, że limity jakiś czas temu uległy zmianie, co sprawiło, że jeszcze więcej beneficjentów może otrzymać wsparcie finansowe. Limit wynosi aktualnie 2419,33 zł brutto. Tylko osoby, których dochody mieszczą się w tej kwocie, otrzymają pełne 500 złotych.

Jeżeli zarobki przekraczają podany próg, wysokość świadczenia zostanie zmniejszona “złotówka za złotówkę”. Wniosek o przyznanie prawa do 500 plus dla seniora wraz z wymaganymi dokumentami należy dostarczyć do dowolnej jednostki ZUS lub złożyć do za pośrednictwem PUE ZUS czy przesłać go pocztą.