Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Trzynasta emerytura dla rolników. Trzeba spełnić jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.04.2024 15:38

Trzynasta emerytura dla rolników. Trzeba spełnić jeden warunek

seniorzy, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Trzynastą emeryturę wypłaca nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Już w kwietniu rolnicy dostaną jednorazowe świadczenie finansowe. Aby otrzymać pieniądze, trzeba będzie spełnić jeden warunek. 

Trzynasta emerytura dla rolników. Jest jeden warunek

Trzynasta emerytura jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale także przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Aby KRUS wypłacił emerytowanym rolnikom dodatkowe świadczenie, muszą spełnić jeden warunek. 

Pieniądze trafią tylko do tych osób, które na dzień 31 marca 2024 r. posiadają prawo do otrzymywania rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. 

Kończy się czas na rozliczenie PIT. Przegapisz termin, zapłacisz karę

Jakie kwoty KRUS wypłaci emerytowanym rolnikom?

Trzynasta emerytura wynosi tyle, ile świadczenie minimalne. Jego wysokość co roku ulega zmianie przez waloryzację. Od 1 marca najniższa emerytura wynosi 1780,96 złotych brutto, więc w ramach trzynastki seniorzy otrzymają 1620,67 złotych na rękę

Warto wspomnieć, że emerytowani rolnicy nie muszą dopełniać żadnych dodatkowych formalności, by otrzymać dodatkowe świadczenie. Trzynastka jest przyznawana automatycznie, więc nie trzeba w tej sprawie składać wniosku.

Czy można dostać dwie trzynaste emerytury?

Spora część polskich seniorów otrzymuje dwa świadczenia - jedno z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a drugie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W takim przypadku wiele osób może zastanawiać się, czy przysługuje im również podwójna wypłata trzynastej emerytury. Przepisy określają sprawę jasno i nie pozostawiają złudzeń - nie ma możliwości, by otrzymać dwie 13. emerytury.

Zobacz także: Na kogo głosowali bezrobotni w wyborach samorządowych? Jedna partia triumfuje