Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kończy się czas na rozliczenie PIT. Przegapisz termin, zapłacisz karę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.04.2024 11:55

Kończy się czas na rozliczenie PIT. Przegapisz termin, zapłacisz karę

telefon, deklaracje podatkowe
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Od 15 lutego Polacy mogą rozliczać się ze skarbówką za ubiegły rok. Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej. Podatnicy powinni dopilnować tego obowiązku, bo przegapienie kluczowej daty będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. 

Polacy muszą rozliczyć się ze skarbówką za ubiegły rok

Jak co roku, Polacy muszą rozliczyć się ze skarbówką. Deklaracje podatkowe można składać już od 15 lutego, a ostateczny termin na dopełnienie tego obowiązku mija 30 kwietnia. Podatnicy mogą rozliczyć się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub wybrać się osobiście do odpowiedniej placówki w celu złożenia zeznania podatkowego. Warto pamiętać, że przekroczenie terminu rozliczenia wiąże się z poważnymi konsekwencjami. 

Zobacz także: Przepracowała tylko jeden dzień w życiu. Taką dostaje emeryturę

Na kogo głosowali bezrobotni w wyborach samorządowych? Jedna partia triumfuje

Nie złożysz PIT, poniesiesz konsekwencje

Podatnicy, którzy przegapią termin rozliczenia PIT, poniosą konsekwencje karno-skarbowe. Zostanie nałożona na nich grzywna w wysokości do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności do 5 lat. 

Jeśli chodzi o wysokość kary finansowej, to portal podatnik.info wylicza, że aktualnie stawki  wynoszą od 141,40 zł do nawet 56 560 zł. Jeśli nie dopełnimy obowiązku rozliczenia z fiskusem, musimy koniecznie pamiętać o dwóch ważnych szczegółach. 

Co zrobić, jeśli przegapimy termin rozliczenia PIT?

Jeśli przekroczymy termin rozliczenia, przede wszystkim musimy poinformować o tym urząd skarbowy. Konieczne będzie złożenie tzw. czynnego żalu

Możemy zrobić to osobiście w urzędzie skarbowym, składając tam deklarację ustną lub pisemną. Dokument możemy dostarczyć do skarbówki za pośrednictwem internetu. 

Należy wspomnieć, że nie ma określonego terminu na złożenie czynnego żalu, choć warto zrobić to jak najszybciej. Co ważne, powyższa procedura i opłacenie zaległego podatku nie zwalnia nas z konieczności uregulowania odsetek. 

Tagi: PIT Podatek Kara