Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiedy przejść na emeryturę? Ten termin wypada najkorzystniej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.04.2024 09:02

Kiedy przejść na emeryturę? Ten termin wypada najkorzystniej

seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Na wysokość emerytury ma wpływ wiele różnych czynników. Ogromne znaczenie ma termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia. Przyszli emeryci powinni wiedzieć, kiedy przejść na emeryturę, by zyskać nawet kilkaset złotych więcej. Przedstawiamy szczegóły.

Wysokość emerytury zależy od wielu czynników

Aby przejść na emeryturę w Polsce, należy osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To, ile Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał seniorom, zależy od wielu różnych czynników. 

Na wysokość świadczenia wpływa między innymi staż pracy, składki wpłacane na emeryturę czy też termin złożenia wniosku do ZUS-u. Okazuje się, że w jeśli Polacy zgłoszą się po pieniądze w określonym miesiącu, to będą mogli sporo zyskać.

Na kogo głosowali bezrobotni w wyborach samorządowych? Jedna partia triumfuje

Seniorzy mogą sporo zyskać dzięki waloryzacji kapitału

Co roku w marcu odbywa się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Podwyżka ma przynajmniej częściowo rekompensować seniorom wzrost inflacji. Jak się jednak okazuje, w czerwcu przeprowadzana jest także waloryzacja kapitału. Dzięki tej podwyżce zwiększa się wartość składek zgromadzonych na kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce oznacza to, że świadczenia emerytów mogą być wyższe nawet o kilkaset złotych.

Zobacz także: Na kogo głosowali bezrobotni w wyborach samorządowych? Jedna partia triumfuje

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Aby skorzystać z czerwcowej waloryzacji kapitału i podwyższyć swoje świadczenie o kilkaset złotych, wystarczy złożyć wniosek o emeryturę w lipcu. Przykładowo, jeśli 60-latka ze zgromadzonym kapitałem w wysokości 500 tys. zł przejdzie na emeryturę przed czerwcową waloryzacją, to otrzyma 1893 zł. Jeżeli natomiast seniorka poczeka do lipca i dopiero wtedy zawnioskuje o świadczenie, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał jej 2174 zł, czyli o 200 złotych więcej. 

Należy pamiętać, że im więcej zbierzemy na koncie emerytalnym, tym bardziej skorzystamy przechodząc na emeryturę w lipcu. Jeśli 70-latek, który zebrał 600 tys. zł na swoim koncie złożyłby wniosek teraz, to otrzymałby 3389 zł. Jeżeli zgłosi się do ZUS w lipcu, to otrzyma o 500 złotych więcej.