Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot podatku z 13. i 14. emerytury. Niektórzy seniorzy dostaną nawet 400 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.04.2024 13:17

Zwrot podatku z 13. i 14. emerytury. Niektórzy seniorzy dostaną nawet 400 zł

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Sporej części seniorów należy się wypłata dodatkowych pieniędzy. Od 13. i 14. emerytury w ubiegłym roku pobrano zaliczkę na podatek dochodowy. Teraz emeryci będą mogli liczyć na zwrot z tego tytułu. Kto dokładnie dostanie pieniądze?

Seniorzy znów dostaną 13. i 14. emerytury

Polscy seniorzy oprócz podstawowego świadczenia, mogą liczyć na wypłatę trzynastej i czternastej emerytury. Jeśli chodzi o trzynastkę, to pierwsze wypłaty z tego tytułu już trafiły na konta seniorów. Czternastka natomiast najprawdopodobniej zostanie przyznana we wrześniu lub w październiku.

13. emerytura wynosi tyle, ile emerytura minimalna. Aktualnie jest to 1780,96 złotych brutto. 14. emerytura w pełnej kwocie to 2650 złotych brutto. Warto dodać, że w przypadku czternastki obowiązują kryteria dochodowe. 

Zobacz także: Kiedy przejść na emeryturę? Ten termin wypada najkorzystniej

Na kogo głosowali bezrobotni w wyborach samorządowych? Jedna partia triumfuje

Kto dostanie zwrot podatku z 13. i 14. emerytury?

W ubiegłym roku rząd zdecydował, że od trzynastej i czternastej emerytury zostanie pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Teraz seniorzy mogą liczyć na zwrot z tego tytułu. Dodatkowe pieniądze nie trafią jednak do wszystkich.

Zwrot należy się bowiem emerytom, których podstawowe świadczenie nie jest większe niż 2500 złotych, a zeszłoroczne dochody nie przekraczają 30 tysięcy złotych. Co ważne, pieniędzy nie dostaną seniorzy, którzy mają długi i podlegają egzekucji komorniczej. 

Takie kwoty dostaną seniorzy w ramach zwrotu podatku

Wysokość zwrotu podatku będzie zależała od tego, jakie świadczenie podstawowe wypłaca seniorowi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najwyższą kwotę otrzymają osoby, które pobierają 2100 złotych brutto. Zwrot w ich przypadku wyniesie aż 412 złotych.

Seniorzy, którym należy się 800 złotych brutto, dostaną 114 złotych. Emerytura brutto w wysokości 1300 złotych zapewni zwrot podatku na poziomie 174 zł. W przypadku świadczenia podstawowego w kwocie 1800 zł, wypłata wyniesie 341 zł.