Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ustawa

Ustawa

budowa-budowa mieszkań-budownictwo-biznesinfo
03.02.2023 16:16 Państwo pomoże w zakupie mieszkania. Sprawdź, czy się załapiesz

W piątek, 3 lutego do konsultacji i opiniowania skierowany został rządowy program, mający poprawić trudną w ostatnim czasie sytuację na polskim rynku nieruchomości. Mowa o jednym z flagowych projektów rządu - „Pierwsze Mieszkanie”. „Chcemy zadbać o to, żeby mieszkanie był w stanie kupić każdy polski obywatel. Dlatego pracujemy nad programem ‚Pierwsze Mieszkanie’, które ma pomóc w zakupie pierwszego M. osobom, które jeszcze go nie mają” - mówił minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. W procedowanym projekcie ustawy rząd przewidział dwa rozwiązania, których celem jest umożliwienie posiadania na własność mieszkania przez młodych ludzi - Bezpieczny kredyt 2 % i Konto Mieszkaniowe.

EN 01386913 0011
02.02.2023 11:18 Koperty z wesel do opodatkowania. Premier tłumaczy urzędników

Procedowane zmiany prawne uderzą nie tylko w internetowe zrzutki, ale także w nowożeńców i jubilatów. Jak można się spodziewać, takie działania wzbudzają kontrowersje i niezadowolenie wielu grup społecznych. Gwałtowne zmiany prawne nie przynoszą korzyści, a wprowadzają zamęt i zamieszanie. Podobnie jest z proponowanymi przez Sejm zmianami, nad którymi obecnie pracuje Senat.

prąd
18.01.2023 08:36 Zmiany w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła. Rząd zdradził szczegóły projektu

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Nowy system zastąpi dotychczasowy mechanizm rekompensat.

węgiel-kamienny-east-news
30.12.2022 09:35 Węgiel od samorządów. Burmistrz Nowego Targu apeluje do mieszkańców, by odbierali węgiel

Burmistrz Nowego Targu apeluje do mieszkańców, aby odebrali zamówiony węgiel. Niektóre osoby otrzymają dodatek węglowy dopiero w 2023 roku.

węgiel ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
16.12.2022 13:09 PGE Paliwa wstrzymała dostawy węgla. Jako przyczynę wskazano warunki atmosferyczne

PGE Paliwa wstrzymała do odwołania dostawy węgla do kilku gmin w województwie pomorskim. Decyzję podjęto z przyczyn niezależnych od spółki.

węgiel-kamienny-east-news
13.12.2022 12:51 Ustawa o preferencyjnym zakupie paliwa stałego. Węglokoks podał, ile węgla trafiło do gmin

Węglokoks podał dane dotyczące zaopatrywania gmin w węgiel opałowy. Spółka realizuje założenia ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego.

Strajk egzaminatorów WORD wznowiony. W wielu miastach odwołano egzaminy na prawo jazdy [LISTA]
10.12.2022 13:12 Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym podpisana. Egzaminy na prawo jazdy będą droższe

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. W myśl nowych przepisów opłaty za egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Ponadto stawki te mają podlegać corocznej zmianie zgodnie ze wskaźnikiem inflacji.

Sejm
02.12.2022 09:11 Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

W czwartek Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Wśród zapisów znalazło się wydłużenie okresu zwolnienia podatku od sprzedaży detalicznej paliw.

Andrzej Duda: Jak najszybciej podpiszę ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy
02.11.2022 14:28 Samorządy będą sprzedawać węgiel. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Oznacza to, że samorządy zajmą się sprzedażą węgla dla mieszkańców.

ada rusowicz grób 11
01.11.2022 13:19 Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nowe przepisy mają być bardziej precyzyjne

Projekt ustawy o cmentarzach przewiduje nowe zasady likwidacji grobów. Nowa ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2023 roku.

sejm Piotr Molecki/East News
28.10.2022 09:24 Sejm zdecydował w sprawie dystrybucji węgla przez gminy. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy, podaje PAP. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.W czwartek senatorowie zagłosowali za ustawą wraz z poprawkami. Sejm przyjął poprawki dotyczące tego, że zakupu paliwa stałego dokonuje osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, a nie gospodarstwo domowe. Chodzi o to, że gospodarstwo nie może być stroną sprzedaży, ponieważ nie posiada ono zdolności do czynności prawnych. Posłowie zgodzili się, by dla prawidłowej realizacji zadań związanych z wykonywaniem ustawy wójt, burmistrz albo prezydent miasta mógł wprowadzać niezbędne zmiany w planie dochodów i wydatków budżetu gminy.Prowadzenie przez gminę sprzedaży węgla za pośrednictwem innych podmiotów nie będzie wymagało zmian ich statutów oraz innych dokumentów powołujących podmioty czy zmian regulaminów organizacyjnych.Przyjęto też poprawkę regulującą sytuację gospodarstw domowych znajdujących się pod jednym adresem w odrębnych lokalach, które nie mają jednak odrębnych adresów zamieszkania.Ponadto uznano, że rada gmina powinna mieć swobodę regulacji w takim zakresie, w jakim dane kwestie nie znalazły się w ustawie.Sejm przyjął również poprawkę stanowiącą, że do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepis ustawy o dodatku węglowym w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Maksymalna cena węgla z zielonym światłem od Sejmu, wiemy ile zapłacą Polacy
24.10.2022 16:11 Nowe prawo. Nawet 2 miliony złotych kary za promowanie popularnego zabiegu kosmetycznego

Już od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe przepisy. Dotyczą one kwestii promowania popularnych wyrobów stosowanych w branży kosmetycznej.Zmiany związane są ze sposobem promowania specjalistycznych produktów takich jak:- implantów- laserów paramedycznych- wypełniaczy zawierających kwas hialuronowy- niciZgodnie z nowymi przepisami, od momentu wejścia w życie nowego prawa, kampania reklamowa nie będzie mogła wykorzystywać wizerunku osób wykonujących zawody medyczne lub podających się za takie osoby, lub przedstawiać osób prezentujących wyrób w sposób sugerujący, że wykonują taki zawód.Firmy, których działalność jest związana w jakiś sposób z ww. produktami, będą musiały dokładnie zapoznać się z nowymi zasadami. Za ich złamanie grozi gigantyczna kara.

Pociąg
22.10.2022 11:55 Przewoźnicy towarów koleją nie skorzystają z tańszej energii. Apelują o ochronę ustawową

Większość rynku towarowych przewozów kolejowych nie będzie uprawniona do zakupu prądu po preferencyjnych cenach. Przedstawiciele niezależnych przewozów kolejowych apelują o objęcie ich ustawą chroniącą przed podwyżkami cen energii.

andrzej duda ustawa
14.10.2022 14:55 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej

14 października 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowe przepisy obejmują zamrożenie do pewnych poziomów cen energii dla gospodarstw domowych.

Pieniądze
14.10.2022 11:07 Dodatek elektryczny. Są warunki, nie każdy może go otrzymać

Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje wsparcie dla osób, korzystających z energii elektrycznej w celu ogrzania domu. Na pieniądze nie mogą jednak liczyć ci, którzy pozyskują energię z OZE, czyli np. z paneli fotowoltaicznych.

sejm obrady
08.10.2022 15:08 Zamrożenie cen prądu. Sejm podjął decyzję

Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny prądu dla gospodarstw domowych. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.

Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi
22.09.2022 09:36 Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

RCL opublikowało projekt ustawy o zasadach realizacji pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Na ten cel w roku 2022 przeznaczono w sumie ponad 5 mld zł.

piec
20.09.2022 09:23 Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Wchodzi w życie już dziś

W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Ustawa wchodzi w życie dziś, 20 września 2022 roku.

Senat. Ranking bogaczy. Mają ponad milion na koncie.
08.09.2022 09:02 Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Senat wprowadził poprawki

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła wraca do Sejmu. Senat zaproponował poprawki, m.in. wykreślenie zapisu znoszącego normy jakości paliw stałych.

sejm obrady
03.09.2022 12:07 Sejm poparł projekt dopłat do innych źródeł ogrzewania niż węgiel

2 września podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie poparli projekt dopłat do innych źródeł ogrzewania niż węgiel i rekompensat dla ciepłowni za ograniczenia podwyżek cen ciepła. Projektem ustawy zajmie się teraz Senat.

urzad
17.08.2022 10:37 Ministerstwo chce skończyć z osobistym wyjaśnianiem spraw w urzędzie. Pracuje nad nową ustawą

Minister Waldemar Buda podczas konferencji prasowej zapowiedział koniec wzywania Polaków do składania osobistych wyjaśnień w urzędach. Jego zdaniem techniki zdalnej komunikacji są wystarczające, by złożyć wyjaśnienie bez wychodzenia z domu. Zmiany mają wejść od 2023 roku.

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków
06.08.2022 10:29 Banki zwrócą opłaty za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Jest zgoda sejmu

Sejm podjął decyzję w sprawie poprawek do ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot wygórowanych opłat pobieranych przez banki podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

sejm obrady
05.08.2022 12:31 Sejm odrzuca poprawki Senatu i nie chce rozszerzać dodatku węglowego

Komisje sejmowe nie poparły poprawek Senatu i nie chcą rozszerzać dodatku węglowego.

IMG 20220203 125712
22.03.2022 09:31 Wniosek o paszport przez internet. Ustawa o dokumentach paszportowych z podpisem prezydenta

Dnia 1 lutego 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych. Zakłada ona utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych i uruchomienie w związku z tym nowych e-usług, takich jak możliwość cyfrowego wnioskowania o paszport. Nowy rejestr sprawi m.in., że nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku o paszport. Po zmianach wniosek elektroniczny będzie generował urzędnik paszportowy, a obywatel będzie się podpisywał cyfrowo. "Przyjęta regulacja określa ramy prawne budowanego, nowego, scentralizowanego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi w całości funkcjonujący dotychczas Paszportowy System Informacyjny (PSI). Nowy system po wdrożeniu nie tylko da możliwość uproszczenia procesu realizacji spraw paszportowych obywateli polskich, ale także udostępnieni nowe usługi dla obywatela. Dla zapewnienia referencyjności Rejestru Dokumentów Paszportowych przepisy ustawy zakładają przeprowadzenie procesu migracji danych z Paszportowego Systemu Informacyjnego" – czytamy w komunikacie Kancelarii prezydenta.Na podstawie ustawy, uruchomione zostaną nowe e-usługi m.in. możliwość sprawdzenia ważności paszportu oraz możliwość zgłoszenia utraty dokumentu, skutkująca automatycznym unieważnieniem tego dokumentu. Obywatel będzie otrzymywał powiadomienia o zmianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności. Rodzice będą mogli też złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka poniżej 12. roku życia. Przepisy obniżą z 13 do 12 lat granicę wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem. "Ustawa wprowadza ponadto możliwość wyrażenia zgody na wydanie paszportu dla dziecka czy złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka poprzez elektroniczne wyrażenie zgody przez jedno z rodziców i wysłanie tej zgody do organu paszportowego" – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.Dokumenty paszportowe wydane przed dniem 27 marca 2022 roku zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
22.03.2022 09:30 Prezydent podpisał nowelę o lasach i ochronie przyrody, doprecyzowującą przepisy unijne

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, która stanowi reakcję na wezwanie Komisji Europejskiej do usunięcia nieścisłości, dotyczących m.in. dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej, poinformowała w poniedziałek 10 stycznia Kancelaria Prezydenta.Celem ustawy jest wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach oraz ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Czytamy w informacji podanej przez Kancelarię Prezydenta.W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że wprowadzane zmiany są przede wszystkim rezultatem analiz praktycznych doświadczeń w stosowaniu przepisów ww. ustaw oraz mają na celu wyeliminowanie zidentyfikowanych problemów, usprawnienie podejmowanych działań i wyjaśnienie występujących wątpliwości.

EN 01435691 0008
22.03.2022 09:30 Prezydent odesłał do Sejmu ustawę o radiofonii i telewizji

Zgodnie z zapowiedzią złożoną 27 grudnia 2021 r., Prezydent Andrzej Duda skierował dziś do Sejmu weto do ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji – poinformowała w środę kancelaria prezydenta. Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję 27 grudnia 2021 roku w specjalnym oświadczeniu. - Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, rozważałem de facto dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm czy też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział wówczas prezydent Polski. O swoich wątpliwościach w sprawie "lex TVN" mówił już latem, kiedy pośrednio dał do zrozumienia, że zawetuje tę nowelizację. Andrzej Duda stwierdził, że ustawa naruszała kilka podstawowych zasad zapisanych w konstytucji, takich jak wolność gospodarcza czy pewność obrotu gospodarczego - to są takie najistotniejsze fundamenty dla każdego przedsiębiorcy i już to budziło wtedy zaniepokojenie pana prezydenta, o czym publicznie powiedział.

EN 01435691 0035 (1)
22.03.2022 09:30 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, według której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) jest podmiotem upoważnionym do wykonywania w spółkach praw z udziałów i akcji wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. – Celem nowelizacji jest wprowadzenie przepisów umożliwiających przekazanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wykonywania ww. praw z akcji lub udziałów ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych. Wprowadzany jest również tryb przekazania wykonywania praw z akcji lub udziałów – przekazanie będzie możliwe pod warunkiem spełnienia przesłanki niezbędności tej czynności dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra właściwego do spraw aktywów państwowych i za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Z dniem przejęcia przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, prawa z akcji lub udziałów staną się mieniem Skarbu Państwa niewchodzącym w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – czytamy w komunikacie. Nowelizacja umożliwi przekazanie spółek rolnych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma to pozwolić na utworzenie państwowego holdingu spożywczego, nad czym pracuje resort aktywów.Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa umożliwiono tworzenie lub przystępowanie do spółek prawa handlowego oraz posiadanie, obejmowanie lub nabywanie akcji lub udziałów w spółkach. Jednakże jeżeli jest to niezbędne dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra właściwego do spraw aktywów państwowych KOWR jest obowiązany przekazać temu ministrowi ww. akcje lub udziały. Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W gestii KOWR są 42 spółki, z czego osiem zostanie przekazanych pod nadzór MAP. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

EN 01373502 0001
22.03.2022 09:30 Prezydent podpisał ustawę przedłużającą ważność bonu turystycznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. przedłuża ważność bonu turystycznego. Informację przekazała kancelaria prezydent. Według nowych przepisów, do końca września 2022 r. będzie można płacić za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Mowa o ustawie z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. – Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, ma w założeniu jej wnioskodawców stanowić jeden z elementów tzw. „tarczy antykryzysowej” wprowadzającej szereg rozwiązań regulacyjnych minimalizujących negatywne skutki dla gospodarki i społeczeństwa w wyniku stanu epidemicznego powstałego na skutek COVID-19 – głosi informacja podana przez kancelarię prezydenta. W noweli wprowadzono zmiany w ustawie z lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym. – Mają one na celu w szczególności przesunięcie terminu do dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego. Wydłużenie z dnia 31 marca 2022 r. na dzień 30 września 2022 r. terminu na dokonywanie płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego powinno stworzyć uprawnionym warunki do jego pełnego wykorzystania – czytamy. Nowela ma umożliwić także zachowanie ważności dokumentów marynarskich (dyplom, świadectwo przeszkolenia, świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie morskiej) do dnia upływu 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.