biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Energetyka > Węgiel od samorządów. Burmistrz Nowego Targu apeluje do mieszkańców, by odbierali węgiel
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.12.2022 09:35

Węgiel od samorządów. Burmistrz Nowego Targu apeluje do mieszkańców, by odbierali węgiel

Węgiel od samorządów. Burmistrz Nowego Targu apeluje do mieszkańców, by odbierali węgiel
East News

Burmistrz Nowego Targu apeluje do mieszkańców, aby odebrali zamówiony węgiel. Niektóre osoby otrzymają dodatek węglowy dopiero w 2023 roku.

Węgiel zalega na składach

Burmistrz Nowego Targu Zaapelował do mieszkańców o niezwłoczny odbiór taniego węgla, podaje portalsamorządowy.pl. 

- Nie wszyscy mieszkańcy spieszą się z odebraniem, z wpłatami, tak jakby na ten czas im nie potrzeba. My ten węgiel musimy inwentaryzować, odpowiadamy za niego razem z wybranym składem, natomiast wiadomo, lepiej, żeby nie zalegał, bo mogą przyjść opady i potem ktoś może mieć pretensje, że odbiera mokry węgiel. Bardzo prosimy, aby ten węgiel odbierać tak, jak był zamawiany - mówił podczas ostatniej sesji rady Nowego Targu burmistrz miasta - Grzegorz Watycha.

Tłumaczył, że do urzędu wpłynęło prawie 700 wniosków o zakup węgla po preferencyjnej cenie, a Polska Grupa Górnicza przywiozła 1026 ton surowca. Za tonę węgla wraz z dostawą trzeba zapłacić 1950 zł. 

Opóźnienia w wypłacie dodatku węglowego 

Węgiel po niższej cenie mogą kupić osoby uprawnione do dodatku węglowego. Rząd jednak po raz kolejny zmienił zasady dotyczące wypłaty - wcześniej obowiązywała zasada, że osobom, które złożyły wnioski po 30 października, pieniądze powinny zostać wypłacone do 30 grudnia 2022 roku.

Rząd jednak wydłużył termin. W art. 2 ust.11 ustawy o dodatku węglowym zapisano, że dodatek węglowy wypłaca się w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Oznacza to, że niektóre osoby otrzymają pieniądze dopiero w 2023 roku. 

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że wydłużenie terminu jest konieczne, ponieważ wpłynie na Wcześniej urzędy zwracały uwagę, że nie są w stanie wypłacić dodatków w terminie. 

“Rząd ma 2 miesiące na wypłatę ludziom należnych środków. W wielu gminach setki osób oczekuje ponad 2 miesiące, ludzie się zapożyczają, nie mają za co kupić opału” zauważał w listopadzie senator Krzysztof Brejza, który z problemem wypłat zwrócił się do Prokuratora Krajowego.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Tagi: Węgiel ustawa
Wybór Redakcji
Jagody słoik
Tak oszukują na jagodach. Przed zakupem koniecznie sprawdź jeden szczegół
None
Polska zbuduje trzeci terminal LNG. Możliwości importu gazu wzrosną do 50 mld m3
Pieniądze
Nawet 1978,49 zł co miesiąc za urodzenie dziecka. Tym kobietom należy się dodatek z ZUS
wyszukiwanie danych
Bezpłatne narzędzie do wyszukiwania przetargów
Partia Nowa Polska
Nowa partia chce przełamać duopol „PO-PiS”. Taki ma plan na zdobycie głosów Polaków
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: