Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Zmiany w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła. Rząd zdradził szczegóły projektu
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 18.01.2023 08:36

Zmiany w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła. Rząd zdradził szczegóły projektu

prąd
East News

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Nowy system zastąpi dotychczasowy mechanizm rekompensat.

Założenia projektu ustawy dotyczącej odbiorców ciepła

Nowe przepisy zakładają, że maksymalne nowe ceny będą ustalane na podstawie ceny z września 2022 roku, powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40 proc.

Według nowych przepisów jeśli w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 roku nastąpi wzrost cen netto dostawy ciepła większy niż 40 proc. to przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie. 

Rząd chce zapewnić dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych i instytucji publicznych.

Na stronie gov.pl,czytamy, że w terminie do 10 dni od wejścia w życie ustawy, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki obliczy i opublikuje maksymalną cenę netto dostawy ciepła - będzie ona określona odrębnie dla każdego przedsiębiorstwa energetycznego wykonującego działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą ciepła. 

Jak zapowiadała minister klimatu Anna Moskwa ustawa wejdzie w życie w trybie pilnym i zadziała wstecz. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lutego do 31 grudnia 2023 roku. 

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła

Mimo wprowadzenia ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw niektórzy nadal płacili wysokie rachunki za ogrzewanie. 

Wcześniej mechanizm nakładał na wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.