Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 02.12.2022 09:11

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Sejm
East News

W czwartek Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Wśród zapisów znalazło się wydłużenie okresu zwolnienia podatku od sprzedaży detalicznej paliw.

Paliwa zwolnione z podatku 

Za uchwaleniem noweli ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw głosowało 250 posłów, 12 było przeciw, od głosu wstrzymało się 177 osób, podaje PAP. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

W ustawie znalazły się m.in. dotyczące pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej paliw. Zawieszenie poboru tego podatku obowiązuje do końca roku. Sejm chce wydłużyć okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej paliw do 30 czerwca 2023 roku.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Celem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest ograniczenie obowiązków administracyjnych i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

Poszerzono krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu opłaty paliwowej oraz przypadków kiedy można występować o taki zwrot. Ustawa wprowadza także możliwość m.in. płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu Blika.

W nowelizacji ujęto także zniesienie obowiązku wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych oraz wydłużenie do 31 grudnia 2029 zwolnienia od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm sześc. (zwolnienie to miało obowiązywać do końca 2022 r.).

Ponadto ustawa zakłada wprowadzenie uproszczeń dla podmiotów, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

Tagi: Akcyza ustawa