Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zamrożenie cen prądu. Sejm podjął decyzję
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 08.10.2022 15:08

Zamrożenie cen prądu. Sejm podjął decyzję

sejm obrady
East News

Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny prądu dla gospodarstw domowych. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta. 

Zamrożenie cen prądu

Sejm przyjął w piątek 30 z 74 zaproponowanych przez Senat poprawek do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.

Zamrożenie cen prądu, czyli gwarancja cen takich jak w roku 2022 będzie obowiązywać do limitu: 

  • 2 MWH dla wszystkich gospodarstw domowych

  • 2,6 MHh, jeśli w gospodarstwie znajduje się osoba niepełnosprawna

  • 3 MWH dla rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny

Po przekroczeniu tego limitu gospodarstwa domowe będą rozliczane według cen i stawek, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa lub według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Ponadto sprzedawca może zaoferować upust cen, jeśli w okresie od 1 października br. a 31 października 2023 odbiorca ograniczy zużycie o co najmniej 10 procent w porównaniu z okresem od 1 października 2021 do 31 grudnia 2022. W 2024 roku sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 procent w kolejnym analogicznym okresie. 

Dodatek elektryczny

Gospodarstwa domowe, które zużywają prąd do ogrzewania (w tym pompy ciepła) będą mogły liczyć na jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość zależy od rocznego zużycia energii elektrycznej. 1000 zł przysługuje dla gospodarstw zużywających do 5 MWh energii elektrycznej rocznie, przy wyższym zużyciu gospodarstwa domowe ogrzewane prądem mogą liczyć na dodatek w wysokości 1500 zł. 

Dla spółek energetycznych z racji zamrożenia cen prądu przewidziano rekompensaty. Otrzymają je z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, z tego samego źródła będzie również finansowany dodatek elektryczny. 

Sejm nie zgodził się na propozycję zamrożenia cen dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców do limitu zużycia 20 MWh rocznie. Rząd zapowiada jednak, że pracuje nad rozwiązaniami w zakresie wsparcia przedsiębiorców z związku z drastycznymi podwyżkami cen energii. Szczegóły mają się pojawić w przyszłym tygodniu.

Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Tagi: Sejm ustawa