BiznesINFO.pl
Polscy posłowie wpadli w wir zakupów. Zaskakujące, na co przeznaczyli pieniądze podatników

Domena publiczna

Sejm poparł projekt dopłat do innych źródeł ogrzewania niż węgiel

3 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

2 września podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie poparli projekt dopłat do innych źródeł ogrzewania niż węgiel i rekompensat dla ciepłowni za ograniczenia podwyżek cen ciepła. Projektem ustawy zajmie się teraz Senat.

Wsparcie odbiorców ciepła

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie zajmowali się projektem jednorazowego dodatku dla posiadaczy niektórych źródeł ciepła. Dopłata w wysokości 3 tys. zł będzie przysługiwać osobie, której głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy. 1 tys. zł otrzyma osoba, która ogrzewa dom lub mieszkanie kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią albo piecem kaflowym na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym, 2 tys. zł można otrzymać na kocioł olejowy, a 500 zł przysługuje na kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG. 

Projekt przewiduje dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła — tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą — na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła, podaje Business Insider. 

Za przyjęciem ustawy głosowało 293 posłów, przeciwne były 2 osoby, a 112 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu, który będzie mieć 30 dni na odniesienie się do postanowień dokumentu.

W ustawie znalazła się także poprawka, zgodnie z którą na jeden adres przysługuje jeden dodatek . Dotychczas dodatek węglowy miał być przyznawany na jedno gospodarstwo domowe, co doprowadzało do sztucznego dzieleniu gospodarstw domowych, aby otrzymać więcej pieniędzy. Poprawka ma zapobiegać tego typu nadużyciom.

Na wsparcie mogą liczyć również samorządy, które otrzymają w tym roku dodatkowo prawie 13,7 mld zł. 

Ostre słowa podczas debaty

Chociaż pomysł dopłat został przyjęty, to jednak nie uniknął krytyki. Poseł Konfederacji Robert Winnicki przypomniał, że ugrupowanie było przeciwne embargu na rosyjski węgiel, ponieważ wiedziało, że węgla zabraknie. W ocenie posła propozycja rządu nie rozwiązuje problemu energetycznego, dlatego też ugrupowanie głosowało przeciw.

Jednocześnie padły komentarze, że ustawa pokazuje bezradność polskiego rządu oraz chaos, do jakiego on doprowadził. 

Tagi:

Sejmustawa

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Tragedia na terenie elektrowni w Bełchatowie. Nie żyje 32-latek, który spadł z wysokości

Energetyka

Polski Instytut Ekonomiczny nie wyklucza powrotu do energii z węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen wybuduje w Polsce reaktor jądrowy. Daniel Obajtek podał datę

Czytaj więcej >

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron apeluje do części klientów. Jeśli chcą płacić mniej za prąd, muszą zmienić umowy

Czytaj więcej >
Dostawcy kombinują, podwyżki ceny prądu stają się faktem

Energetyka

Rachunki za prąd będą wyższe pomimo zamrożenia cen

Czytaj więcej >