Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Sejm poparł projekt dopłat do innych źródeł ogrzewania niż węgiel
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 03.09.2022 12:07

Sejm poparł projekt dopłat do innych źródeł ogrzewania niż węgiel

sejm obrady
Domena publiczna

2 września podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie poparli projekt dopłat do innych źródeł ogrzewania niż węgiel i rekompensat dla ciepłowni za ograniczenia podwyżek cen ciepła. Projektem ustawy zajmie się teraz Senat.

Wsparcie odbiorców ciepła

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie zajmowali się projektem jednorazowego dodatku dla posiadaczy niektórych źródeł ciepła. Dopłata w wysokości 3 tys. zł będzie przysługiwać osobie, której głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy. 1 tys. zł otrzyma osoba, która ogrzewa dom lub mieszkanie kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią albo piecem kaflowym na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym, 2 tys. zł można otrzymać na kocioł olejowy, a 500 zł przysługuje na kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG. 

Projekt przewiduje dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła — tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą — na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła, podaje Business Insider. 

Za przyjęciem ustawy głosowało 293 posłów, przeciwne były 2 osoby, a 112 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu, który będzie mieć 30 dni na odniesienie się do postanowień dokumentu.

W ustawie znalazła się także poprawka, zgodnie z którą na jeden adres przysługuje jeden dodatek . Dotychczas dodatek węglowy miał być przyznawany na jedno gospodarstwo domowe, co doprowadzało do sztucznego dzieleniu gospodarstw domowych, aby otrzymać więcej pieniędzy. Poprawka ma zapobiegać tego typu nadużyciom.

Na wsparcie mogą liczyć również samorządy, które otrzymają w tym roku dodatkowo prawie 13,7 mld zł. 

Ostre słowa podczas debaty

Chociaż pomysł dopłat został przyjęty, to jednak nie uniknął krytyki. Poseł Konfederacji Robert Winnicki przypomniał, że ugrupowanie było przeciwne embargu na rosyjski węgiel, ponieważ wiedziało, że węgla zabraknie. W ocenie posła propozycja rządu nie rozwiązuje problemu energetycznego, dlatego też ugrupowanie głosowało przeciw.

Jednocześnie padły komentarze, że ustawa pokazuje bezradność polskiego rządu oraz chaos, do jakiego on doprowadził. 

Tagi: Sejm ustawa