Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatek elektryczny. Są warunki, nie każdy może go otrzymać
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 14.10.2022 11:07

Dodatek elektryczny. Są warunki, nie każdy może go otrzymać

Pieniądze
East News

Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje wsparcie dla osób, korzystających z energii elektrycznej w celu ogrzania domu. Na pieniądze nie mogą jednak liczyć ci, którzy pozyskują energię z OZE, czyli np. z paneli fotowoltaicznych. 

Dodatek elektryczny

Dodatek elektryczny skierowany jest do osób, które do ogrzewania domu wykorzystują energię elektryczną. Jest to jednorazowe wsparcie.

Wysokość dodatku będzie zależeć od zużycia. Wyniesie on odpowiednio 1000 zł w przypadku zużycia do 5 MWh w 2021 roku i 1500 zł dla zużycia powyżej 5 MWh w 2021 roku.

W Ocenie Skutków Regulacji Ustawy czytamy, że dodatek jest przewidziany dla tych, którzy ogrzewają domy pompami ciepła. Jest jednak pewien haczyk. Dodatek nie będzie jednak przysługiwać osobom, które pobierają prąd z odnawialnych źródeł energii. Przykładowo, jeśli pompa jest zasilana dzięki panelom fotowoltaicznym, wnioskujący nie otrzyma dodatku. W założeniu pieniądze mają pomóc w opłaceniu rachunków za drożejący prąd, a wytwarzanie go poprzez fotowoltaikę z założenia jest działaniem, które ma zmniejszać wysokość wydatków ponoszonych na energię.

O dodatek będzie można się ubiegać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Wniosek można składać elektronicznie przez ePUAP lub w urzędzie gminy.

W środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia, które informuje, jakie dane należy podać we wniosku. Będzie należało dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 roku. Konieczna będzie także deklaracja, że nie został przyznany już żaden inny dodatek do ogrzewania. 

Neo-angin. Działa antyseptycznie. Łagodzi ból gardła

Wsparcie odbiorców ciepła

Uchwalona przez parlament Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku przewiduje pomoc w związku z rosnącymi cenami energii. Rząd wprowadził już dodatek osłonowy, węglowy i energetyczny. 

W ustawie znalazł się także zapis dotyczący m.in. zamrożenia cen prądu. Dla wszystkich gospodarstw domowych rząd przygotował maksymalny mechanizm energii elektrycznej nie wyższej niż 693 zł/MWh.