Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz handlu w Wigilię. Jest ostateczna decyzja Andrzeja Dudy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.12.2023 13:50

Zakaz handlu w Wigilię. Jest ostateczna decyzja Andrzeja Dudy

Andrzej Duda
KAPIF

Długie dyskusje dotyczące zakazu handlu w Wigilię w końcu znalazły zakończenie. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w kontekście ustawy zezwalającej na handel w dwie niedziele poprzedzające Wigilię i wprowadzeniu zakazu handlu w dniu 24 grudnia. Jest ona ostateczna.

Zakaz handlu w Wigilię. Andrzej Duda podjął decyzję

Dyskusja na temat zakazu handlu 24 grudnia rozgorzała po tym, jak okazało się, że w tym roku Wigilia jest ostatnią niedzielą przed świętami Bożego Narodzenia, zaś drugą niedzielą handlową miał być 17 grudnia. Zgodnie z obowiązującym od 2018 prawem, te dwie niedziele jest jednymi z siedmiu w roku, gdy sklepy mogą być otwarte.

Jak wynika z doniesień serwisu superbiz.se.pl, problem był dość poważny. Według tradycji, sklepy w Wigilię czynne są tylko do godziny 14. Z kolei za złamanie zakazu handlu przewidziana jest kara sięgająca nawet 100 tys. zł, a w przypadku recydywy - ograniczenie wolności.

Ile kosztują choinki w tym roku? Ceny mogą zaskoczyć

Zakaz handlu w Wigilię. Projekt ustawy

Kilka tygodni temu pojawił się projekt ustawy dotyczący handlu w Wigilię. Towarzyszyła mu bardzo burzliwa dyskusja w przestrzeni publicznej; nie wszyscy bowiem chcieli się zgodzić na zniesienie zakazu handlu w dwie niedziele przed świętami zamiast wyłącznie jednej.

Ostatecznie projekt ustawy został uchwalony przez Sejm, zgodził się z nim również Senat. Według nowego prawa, jeżeli Wigilia wypadnie w ostatnią niedzielę przed świętami - czyli 25 grudnia będzie w poniedziałek - zostanie ona objęta zakazem handlu. Niedzielami handlowymi będą zatem 10 i 17 grudnia.

Zakaz handlu w Wigilię. Jest decyzja prezydenta

Po głosowaniu w Senacie, ostatnim krokiem było podjęcie decyzji przez prezydenta Andrzeja Dudę co do ustawy. Oprócz podpisania, mógł ją zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania zgodności z ustawą zasadniczą.

Ostatecznie jednak prezydent nie użył prawa weta i ustawę podpisał. Oznacza to, że niedziela 24 grudnia będzie objęta zakazem handlu, zaś 10 i 17 grudnia będą niedzielami handlowymi.

źródło: superbiz.se.pl