BiznesINFO.pl
Senat. Ranking bogaczy. Mają ponad milion na koncie.

East News

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Senat wprowadził poprawki

8 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła wraca do Sejmu. Senat zaproponował poprawki, m.in. wykreślenie zapisu znoszącego normy jakości paliw stałych.

Poprawki w ustawie 

Wśród poprawek zaproponowanych przez Senat znalazło się m.in wykreślenie zapisu znoszącego normy jakości paliw stałych, jeżeli wystąpią nadzwyczajne wydarzenia. Zgoda, by w warunkach kryzysu ludzie palili wszystkim, mogłaby mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Senat chce również rozszerzenia wsparcia na gospodarstwa domowego ogrzewające się energią elektryczną, a także na małe i średnie przedsiębiorstwa.

2 września Sejm uchwalił ustawę o wsparciu odbiorców źródeł ciepła. Zakłada ona obowiązkowe ograniczenie cen ciepła przez wytwórców, rząd wypłaci im rekompensaty. Zgodnie z ustawą całość rekompensat ma być finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do kwoty 10 mld zł.

Ustawa przewiduje także wprowadzenie dodatków dla gospodarstw domowych w wysokości od 500 zł do 3 000 zł używających do ogrzewania drewna, LPG i oleju opałowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest uzyskanie wpisu źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Podczas prac Sejmu wprowadzono także poprawkę w dodatku węglowym, mówiącą, że jeden dodatek energetyczny lub węglowy ma być wypłacany na “jeden adres”, co ma przeciwdziałać sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych, aby otrzymać więcej pieniędzy. 

Zmiany w pomocy dla przedsiębiorców znad Odry

Podczas prac Senat uznał, że pomoc zaoferowana przez rząd dla przedsiębiorców znad Odry jest niewystarczająca. Jedna z najważniejszych poprawek zakłada, że wsparcie w wysokości 3010 zł na pracownika nie będzie jednorazowe, a obejmie kolejne trzy miesiące

Ustawa wraca teraz do Sejmu, który rozpatrzy zaproponowane poprawki. (PAP)

Tagi:

Senatustawa

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >