BiznesINFO.pl
Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Domena publiczna

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

22 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

RCL opublikowało projekt ustawy o zasadach realizacji pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Na ten cel w roku 2022 przeznaczono w sumie ponad 5 mld zł. 

Projekt ustawy o zasadach realizacji pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym

Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało w środę projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Znalazły się w nim zasady udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej.

Program rządowy określi formy, kryteria, warunki i okres przyznawania wsparcia. Pomoc będzie przyznawana na wniosek przedsiębiorcy. Podczas składania wniosku przedsiębiorca wyraża zgodę na poddanie się kontroli w zakresie wysokości uzyskanej pomocy, spełniania warunków jej uzyskania oraz prawidłowości jej rozliczenia.

W projekcie zawarto limit wydatków przeznaczony na realizację programów wsparcia. W 2022 roku ma on wynieść 5 079 416 000 zł, w 2023 r. - 8 212 659 000 zł, a w 2024 r.- 4 136 240 000 zł. Źródłem finansowania jest nadwyżka finansowa zgromadzona w Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji (FRPKE), a także środki pochodzące z pożyczki z budżetu państwa w wysokości 5 mld zł w roku 2023.

Wzrost kosztów produkcji

W projekcie zwrócono uwagę, jak mocno wzrosły ceny gazu. Na Towarowej Giełdzie Energii średnia cena gazu w lipcu br. wyniosła 824,4 zł/MWh i była o 380 proc. wyższa niż rok wcześniej. Z kolei energia elektryczna kosztowała 1125,94 zł/MWh, czyli o 198 proc. więcej niż rok wcześniej. Wskazano, że tak znaczący wzrost kosztów produkcji przekłada się na wzrost produktów oraz spadek zysków tych firm. 

Wyjaśniono, że przez wysokie koszty produkcji przedsiębiorstwa muszą ograniczać swoją produkcję. Wiąże się to również ze zmniejszaniem liczby pracowników. Tymczasem przedsiębiorstwa energochłonne zatrudniają wielu ludzi, zatem obecna sytuacja na rynku energii elektrycznej i gazu stanowi zagrożenie dla tysięcy miejsc pracy

Uwzględniając te czynniki, stwierdzono, że wsparcie finansowe polskich firm w związku ze wzrostem cen energii i gazu ziemnego jest niezbędne, aby zapewnić przedsiębiorstwom płynność, rentowność, miejsca pracy i zdolności produkcyjne. 

Źródło: PAP

Tagi:

ustawabudżet

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >