Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Majątki małżonków polityków mają być jawne. Projekt jest już w Sejmie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.11.2023 23:00

Majątki małżonków polityków mają być jawne. Projekt jest już w Sejmie

Sala plenarna Sejmu
KAPIF

Dość zaskakujący projekt ustawy złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. Ma on dotyczyć majątków, ale jak się okazuje - nie chodzi o te należące do polityków. Głównym argumentem jest polityka “czystych rąk”.

Projekt nowej ustawy

Kwestie majątków polityków od dawna są kwestią kontrowersyjną. Tuż po publikacji oświadczeń majątkowych znajdują się w centrum uwagi - możliwe jest poznanie ilości posiadanych rzeczy, bądź w przypadku starszych posłów - wysokości otrzymywanych świadczeń.

Nic zatem dziwnego, że do Sejmu trafił projekt ustawy dotyczący właśnie majątków. Zaskoczeniem jest jednak to, o jakie konkretnie majątki i oświadczenia w nim chodzi.

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję. Będą rekompensaty dla wielu emerytów. Jak uzyskać wyższe świadczenia?

Majątki małżonków polityków mają być jawne

Z doniesień serwisu interia.pl wynika, że projekt autorstwa Koalicji Obywatelskiej zakłada objęcie obowiązkiem składania oświadczeń podatkowych majątków małżonków najważniejszych osób w państwie. Obecnie bowiem, jeżeli majątki małżonków są odrębne, ten należący do małżonka nie podlega ujawnieniu.

Nie są to jednak jedyne nowości proponowane w projekcie ustawy. Obowiązek składania oświadczeń majątkowych miałby zostać nałożony również na władze wszystkich spółek, w których udziały posiada Skarb Państwa. Chodzi tu prezesów, wiceprezesów i członków zarządów.

Projekt trafił do Sejmu

W uzasadnieniu ustawy autorzy napisali, iż nowe przepisy mają zapewnić transparentność organów spółek Skarbu Państwa. Ma to jednocześnie uniemożliwić tworzenie układów polityczno-biznesowych za pomocą znajomości politycznych.

Dodatkowo, w ustawie znajduje się zapis o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez najważniejsze osoby w państwie. Takie osoby publiczne miałyby 3 miesiące od wejścia ustawy w życie na wycofanie się z działalności gospodarczej.

źródło: interia.pl