Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rosja

Rosja

pexels-ingo-joseph-109629
06.01.2022 01:00 "Die Welt": Niemcy zmuszają całą Europę do zawarcia paktu z Rosją

Niemiecki rząd krytykuje stanowisko KE ws. uznania energii jądrowej za "zieloną". Sugeruje, że inne państwa UE powinny pójść drogą RFN i przestawić się z energii jądrowej na gaz. To sprawiłoby, że cała Europa znalazłaby się w uzależnieniu od rosyjskich dostaw energii – podał w środę dziennik "Die Welt".Niemcy krytykują ostro wpisanie atomu jako źródła zrównoważonego do tak zwanej taksonomii Unii Europejskiej, która określa jakie inwestycje zasługują na finansowanie banków. To ważne mi.in. dla Polski, która chce stworzyć model finansowania atomu i musi uzyskać zielone światło Komisji. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck odniósł się w sobotę do próby "ekologizacji" energetyki jądrowej z oburzeniem. Natomiast rzecznik rządu Steffen Hebestreit zapowiedział jednoznacznie: – Wyraźnie odrzucamy oceny dotyczące energii atomowej". Jednocześnie jednak z zadowoleniem przyjął propozycje Komisji Europejskiej, by pod pewnymi warunkami zaklasyfikować również gaz jako zrównoważone źródło energii. Jest to "zgodne ze stanowiskiem rządu federalnego – cytuje dziennik "Welt". Jak podkreśla dziennik trudno jest zrozumieć taką ocenę rządu federalnego. – Decyzja Komisji Europejskiej "o promowaniu gazu jako technologii pomostowej wydaje się znacznie bardziej problematyczna, zarówno z punktu widzenia polityki klimatycznej, jak i geopolityki, niż krytykowana przez rząd niemiecki decyzja UE o faworyzowaniu energetyki jądrowej – czytamy w "Welt".

putin-g38ff1897b 1920
31.12.2021 01:00 USA grożą sankcjami, Rosja ostrzega przed "kolosalnym błędem"

Podczas 50-minutowej rozmowy telefonicznej Joe Biden i Władimir Putin "grozili sobie nawzajem i jednocześnie sygnalizowali chęć nawiązania dialogu" – podał w piątek 31 grudnia dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Prezydent USA Joe Biden przestrzegł rosyjskiego szefa państwa Władimira Putina przed próbą inwazji na Ukrainę. Jak podały media inicjatorem rozmowy, był prezydent Rosji Władimir Putin. Obydwaj szefowie państw ostrzegli przed możliwością eskalacji konfliktu na Ukrainie.Biały Dom zakomunikował, że Joe Biden przedstawił Władimirowi Putinowi "dwie ścieżki działań" - jedną opartą na dyplomacji i drugą opartą na odstraszaniu, w postaci sankcji, pomocy wojskowej Ukrainie oraz wzmocnieniu obrony wschodniej flanki NATO. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że nowe zachodnie sankcje wobec Rosji byłyby kolosalnym błędem.Biden stwierdził też, że nie ma szans na spełnienie części z rosyjskich propozycji. Powtórzyć miał też dotychczasową politykę USA na temat członkostwa w NATO: tj., że jest to sprawa leżąca w gestii samego Sojuszu i ewentualnych nowych kandydatów. Biden wezwał Putina do deeskalacji napięć wokół Ukrainy i oznajmił, że rozmowy mają szanse na dokonanie postępów tylko w atmosferze "deeskalacji, a nie eskalacji".

IMG 20211226 183235
27.12.2021 01:00 Gaz płynący do Niemiec wraca rewersem do Polski i na Ukrainę

Rosyjski koncern paliwowy Gazprom uznał za nierozsądną odsprzedaż gazu przez Niemcy do Polski w warunkach gwałtownie rosnących cen – podała w niedzielę 26 grudnia agencja AFP. Gazprom odrzucił przy tym oskarżenia Zachodu wobec Moskwy o jednostronne ograniczanie dostaw gazu do Europy.– Następuje odwrócenie przepływu gazu z Niemiec do Polski i podobno także na Ukrainę, rzędu 3 mln do 5 mln metrów sześc. dziennie – przekazał rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow w nagraniu wideo, opublikowanym w Internecie.

putin-g38ff1897b 1920
21.12.2021 01:00 Putin oskarża Zachód o eskalację napięcia w Europie. Wskazał m.in. Polskę

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył we wtorek (21.12) Zachód o eskalację napięcia w Europie – pisze Reuters. Dodał, że Rosja jest zaniepokojona rozlokowywaniem elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA przy jej granicach i ewentualnym pojawieniem się zestawów na Ukrainie.Putin oznajmił podczas kolegium resortu obrony, że Rosja jest "bardzo zaniepokojona" tym, że w pobliżu jej granic rozlokowywane są elementy systemu przeciwrakietowego USA. W rozmowie z wyższymi rangą wojskowymi Putin powiedział, że Rosja „odpowiednio” zareaguje na każdą agresję Zachodu i będzie dalej rozwijać swoją armię. Putin podczas kolegium resortu obrony oznajmił, że Rosja jest "bardzo zaniepokojona" tym, że w pobliżu jej granic rozlokowywane są elementy systemu przeciwrakietowego USA. – Rozlokowane w Rumunii i zaplanowane do rozmieszczenia w Polsce systemy Mk41 są dostosowane do zastosowania pocisków Tomahawk". "Jeśli ta infrastruktura będzie się przesuwać dalej, jeśli rakietowe zestawy USA i NATO pojawią się na Ukrainie, to ich czas dolotu do Moskwy skróci się do 7-10 minut, a w przypadku rozlokowania broni hiperdźwiękowej - do 5" – stwierdził Putin. Prezydent powiedział też, że Moskwa szuka politycznych i dyplomatycznych rozwiązań oraz nie chce konfliktów. Oczekuje się, że Putin rzuci więcej światła na sprawy zagraniczne Rosji, między innymi, na swojej dorocznej konferencji medialnej w czwartek.

biznesinfo-1
11.12.2021 01:00 Stany Zjednoczone nie będą prowadzić rozmów o bezpieczeństwie Polski bez Polski

Czołowa dyplomatka USA Karen Donfried, zapewniła w rozmowie z PAP, że Stany Zjednoczone nie będą prowadzić rozmów o bezpieczeństwie Polski bez Polski. Dodała, również, że planowane są rozmowy z Rosją, które będą okazją do obniżenia napięć, ale to do Moskwy należy wykonanie kroku w kierunku deeskalacji.Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji, uważa, że warto zrobić najpierw krok wstecz. To wszystko związane jest z rozmową prezydenta Bidena z prezydentem Putinem i tym, co było podczas niej będzie poruszone. Wiemy, że dla prezydenta Bidena było ważne, by bezpośrednio podjąć rozmowę z prezydentem Putinem na temat głębokich obaw Ameryki dotyczących koncentracji wojsk przy granicach Ukrainy. I by jasno wyłożyć mu dotkliwe konsekwencje, jeśli Rosja podejmie dalsze napady na Ukrainę. Joe Biden wyjaśnił mu, że wykorzystane zostaną ostre środki ekonomiczne, USA w dalszym ciągu będą wysyłać defensywną broń Ukrainie i razem z sojusznikami z NATO zastanowimy się jak wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu.Jak podano w rozmowie przed rozmową z Putinem sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a w czwartek rozmawiał z nim prezydent Biden. Mieliśmy rozmowy w ramach Kwintetu, czyli z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Włochami; była rozmowa z (przewodniczącym Rady Europejskiej) Charlesem Michelem oraz w czwartek z Bukaresztańską Dziewiątką (w jej skład wchodzą: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry - PAP). Wszystkie te działania są prowadzone po to, by naradzić się, jak pójść naprzód. Poinformowano również, że w dyskusje na tematy strategiczne będą włączeni sojusznicy.

moscow-19
06.12.2021 01:00 Gazprom przejmuje media społecznościowe. Gigant gazowy rozpościera skrzydła nad rosyjskim Internetem

Gazprom nabył większościowy pakiet akcji serwisu VKontakte będącego rosyjskim odpowiednikiem Facebooka. Tym samym rosyjski gigant energetyczny powiększa swoją strefę wpływów w sieci. VKontakte działające przede wszystkim na terenie Rosji i byłych republik radzieckich jest portalem społecznościowym działających na zasadach zbliżonych do Facebooka, skupiający głównie osoby rosyjskojęzyczne. Baza użytkowników sięga 600 mln osób.Nie jest to pierwsza próba zwojowania sieci przez Gazprom. Zależna od giganta spółka Gazprom Media uruchomiła już na terenie serwis Yappy będący z kolei rosyjskim odpowiednikiem TikToka.

pilne swiat (1)
29.11.2021 01:00 Odkryto olbrzymie złoża gazu ziemnego. Sytuacja energetyczna ulegnie zmianie

Zostało podpisane porozumienie dotyczące zagospodarowania jednego z największych złóż gazowych w Iranie. Złoże Chalus ma zawierać co najmniej siedem bilionów m sześc. gazu. Największe udziały będą miały firmy rosyjskie i chińskie, dopiero za nimi jest Iran. Tak duży udział rosyjskich i chińskich firm praktycznie uniemożliwia potencjalny eksport gazu do Europy.Jak podał portal oilprice.com jeden z przedstawicieli rosyjskiej administracji nazwał tę transakcję „ostatnim aktem zabezpieczenia kontroli nad europejskim rynkiem energetycznym”.Rosjanie, poprzez konsorcjum firm takich jak Gazprom i Transnieft, mają mieć 40 procent udziałów w polu, Chińczycy poprzez CNPC i CNOOC dostaną 28 procent a irański KEPCO 25 procent. Gazprom będzie zarządzał polem, Transnieft ma być odpowiedzialny za transport surowca. Chińskie CNPC ma odpowiadać za finansowanie projektu a CNOOC za część inżynieryjną i procesową.Europejskie magazyny gazu są obecnie na wyczerpaniu z powodu wznowienia działalności gospodarczej po długiej przerwie spowodowanej pandemią. W podobnej sytuacji znalazły się kraje azjatyckie. Zmniejszenie rezerw gazu ziemnego w magazynach doprowadziło do rekordowego wzrostu cen gazu na rynkach międzynarodowych.

MIKHAIL METZEL/AFP/East News
27.11.2021 01:00 Władimir Putin wypowiedział wojnę antyszczepionkowcom. Grożą im poważne konsekwencje

Rosyjskie władze zapowiedziały zdecydowaną walkę z antyszczepionkowcami i dezinformacją na temat koronawirusa w internecie. Jak poinformował wprost biznes służby będą sprawdzać media społecznościowe w poszukiwaniu osób i grup odpowiedzialnych za dezinformację – Ministerstwo zdrowia Rosji poinstruowało regionalne oddziały oraz lekarzy, aby zgłaszali osoby, które celowo szerzą dezinformację dotyczące zagrożenia związanego ze szczepieniami – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu przekazanemu agencji Reuters. – Dodano, że zgłosiło już ponad trzydzieści osób, które mogą dostać karę 5 lat więzienia za szerzenie antyszczepionkowych teorii. Z informacji podanych przez wprost poziom wszczepienia społeczeństwa w Rosji wynosi zaledwie 38 proc. Według rosyjskich władz procent społeczeństwa, który jest odporny na COVID-19 wynosi 50 proc. Są to osoby, które otrzymały szczepionkę lub przechorowały zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.Rosja zmaga się z największą falą zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19. Na początku listopada średnia tygodniowa liczba zakażeń wyniosła około 40 tys. przypadków dziennie. W listopadzie 2021 umiera w Rosji ok.1200 osób dziennie, rok wcześniej było to ok. 540 osób dziennie.

Kreml odpowiada na sankcje USA fot.ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
23.11.2021 01:00 Kreml reaguje na sankcje USA w sprawie Nord Stream 2

Kreml odniósł się do sankcji nałożone przez Stany Zjednoczone na dwa powiązane z Rosją podmioty. Uznał je za niezgodne z prawem i niesłuszne oraz odniósł się do nich negatywnie.– Kreml uważa ewentualne nowe sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Nord Stream 2 za niezgodne z prawem i niesłuszne oraz odnosi się do nich nadzwyczaj negatywnie – powiedział we wtorek rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.Uważa, że restrykcje wobec Nord Stream 2 to „kontynuacja języka sankcji, z którego Waszyngton uparcie nie chce zrezygnować”.

pilne swiat (1) (1)
17.11.2021 01:00 Kreml uznał, że decyzja o Nord Stream 2 nie jest polityczna. Gazociąg zacznie pracować

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział skomentował dzisiaj brak certyfikacji dla operatora gazociągu Nord Stream 2. Rosjanin uznał, że decyzja nie jest polityczna i operator zapewne spełni wszystkie wymagania strony niemieckiej. Spółka Nord Stream 2 AG będąca operatorem gazociągu Nord Stream jest zarejestrowana w Szwajcarii, przez co podlega prawodawstwu szwajcarskiemu. Z tego powodu niemiecki regulator BNetzA zdecydował się wczoraj na brak certyfikacji dla spółki. Pieskow powiedział, że w takim razie należy powołać nową spółkę, która zostanie operatorem gazociągu, a będzie zarejestrowana na terenie Niemiec. Rosyjski polityk przyznał także, że proces certyfikacji, to bardzo skomplikowana sprawa i różne niezgodności przy tym, to rzecz normalna. O decyzję o niezgodności działalności Nord Stream 2 z prawem unijnym wnioskuje także polskie PGNiG, które wystosowało do niemieckiego regulatora obszerne uzasadnienie.

pilne swiat (1) (1)
08.11.2021 01:00 Rosyjskie media: Białoruś niedługo może mieć rosyjskie bomby atomowe

W rosyjskich mediach pojawiły się doniesienia o doktrynie wojskowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, która mówi o użyciu broni jądrowej w przypadku zagrożenia granic ZBIRu. "Niezawisimaja Gazieta" napisała dzisiaj o nowej doktrynie wojskowej Białorusi i Rosji, w której miały pojawić się zapisy o możliwości użycia broni atomowej w przypadku zagrożenia granic - powtarza za rosyjską gazetą bankier.pl. Rosyjska gazeta zastrzega jednak, że założenia doktryny nie zostały jeszcze opublikowane, choć najprawdopodobniej zalazły się w niej zapisy właśnie o broni jądrowej. Z poprzedniej doktryny Związku Białorusi i Rosji wynika, że atak na któreś z państw jest postrzegane jako atak na całą wspólnotę. Z ustaleń rosyjskiej gazety wynika także, że na Białorusi znajduje się odpowiedni sprzęt, który mógłby zostać użyty do wystrzelenia broni jądrowej. Jeden z nich to białoruski system rakietowy Polonez.

pilne swiat (1)
07.11.2021 01:00 Katastrofa ekologiczna w Donbasie. Wywołali ją Rosjanie

Trwający od 2014 r. konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy poważnie wpływa na środowisko. Obecnie region mierzy się z katastrofą ekologiczną. Zalewanie kopalń, zanieczyszczone grunty i wody, pozostałości po niewybuchach czy amunicji. To dopiero wierzchołek problemów Donbasu.Za jedno z głównych zagrożeń dla środowiska w regionie uważa się niekontrolowane zatapianie niektórych kopalń na opanowanych przez prorosyjskich separatystów częściach obwodu donieckiego i ługańskiego. Katastrofa ekologiczna w Donbasie, spowodowana zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej, będzie katastrofą ekologiczną dla całej Europy. – Działania te skutkują podwyższaniem się poziomu wód, co może prowadzić do zanieczyszczenia gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych, podtopień i osiadania gruntu – mówiła Ołeksandra Łukianenko z organizacji Prawo na Zachyst podczas konferencji poświęconej ekologicznej przyszłości Donbasu.

pilne swiat (1)
06.11.2021 01:00 Gazprom znowu zakręcił kurek. Nie wysyła surowca przez Gazociąg Jamalski

Ponownie przesył gazu do Niemiec rurociągiem jamalskim został wstrzymany. Rozpoczęło się tłoczenie tak zwanym rewersem – przekazała agencja TASS, przy czym powołała się na dane niemieckiego operatora Gascade. Dostawy do Niemiec ustały w godz. 9-10 rano w sobotę czasu moskiewskiego (godz. 7-8 rano czasu polskiego). Później rozpoczęło się tłoczenie gazu w odwrotnym kierunku - z Niemiec do Polski. Jak podał dziennik "Kommiersant" rewers stanowi teraz około 139,5 tys. m sześc. gazu na godzinę.Wcześniejsza przerwa w tłoczeniu surowca gazociągiem jamalskim nastąpiła 30 października. Również wówczas gaz zaczął być przesyłany rewersem. Koncern Gazprom zapewnił wtedy, że przerwa nie odbiła się na odbiorcach surowca i wnioski o dostawy gazu są realizowane.

mapa polska
03.11.2021 01:00 Rosja naciska na Niemcy w sprawie Nord Stream 2. Konsekwencje mogą być tragiczne dla Polski

Rosja próbuje wymusić na Niemcach szybsze decyzje w sprawie użycia gazociągu Nord Stream 2. Mimo obietnic Władimira Putina Gazprom nie zwiększa dostaw gazu ziemnego do Europy przez funkcjonujące gazociągi. Niedawno ukończony gazociąg Nord Stream 2 do funkcjonowania potrzebuje jeszcze certyfikacji ze strony niemieckiego Bundesnetzagentur, później potrzeba jeszcze zgody Komisji Europejskiej. Rosja oczekuje właśnie przyspieszenia decyzji o otwarciu gazociągu.

EN 00070965 0001
21.10.2021 02:00 Awaria w rosyjskiej elektrowni jądrowej. Zatrzymano reaktor

W elektrowni jądrowej znajdującej się na południu kraju doszło do wycieku pary, co zmusiło inżynierów do wyłączenia czterech reaktorów - przekazuje forsal.pl za rosyjską agencją RIA Nowosti. Elektrownia położona jest w obwodzie rostowskim niedaleko miasta Wołgodońsk. W elektrowni działają cztery reaktory, z czego jeden z nich był we wrześniu remontowany. Zatrzymany został za to reaktor drugi, z którego wyciekła para. Nadal pracują natomiast reaktory trzeci i czwarty. O całej sprawie informują służby ratownicze rosyjskiej elektrowni.

Kreml pogrywa z UE. Zdecydował się na szantaż, Bruksela w kropce
14.10.2021 02:00 Rosja gotowa jest zwiększyć tranzyt gazu przez Ukrainę. Stawia warunki

– Po to, by transportować coś przez Ukrainę, trzeba, aby był jakiś nabywca tego czegoś, a są to właśnie nasi nabywcy w Europie – podkreślił rzecznik Kremla. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w środę (13.10), że Rosja może zwiększyć tranzyt gazu przez Ukrainę, jeśli Unia Europejska kupi większe ilości surowca na podstawie długoterminowego kontraktu, a Ukraina zaoferuje konkurencyjne warunki przesyłu. Ocenił, że firmy europejskie mogą zawrzeć z Gazpromem "nową długoterminową umowę na większe ilości gazu, z uwzględnieniem rosnącego zapotrzebowania . Zapewnił, że Rosja maksymalnie zwiększyła dostawy na mocy obowiązujących kontraktów. Pytany, czy koncern Gazprom może zwiększyć sprzedaż na rynku spotowym, Pieskow odparł, że jest to "kwestia infrastruktury" i w tej sprawie należy się zwrócić do Gazpromu.

biznesinfo-1
07.09.2021 02:00 Rosjanie rozpoczynają operacje Zapad. Ćwiczyć będzie 200 tys. żołnierzy

Rosjanie w dniach 10-16 września przeprowadzą ćwiczenia wojskowe "Zapad 2021". Z tej okazji na Morze Bałtyckie wypłyną okręty wojenne, a w całych ćwiczeniach udział weźmie 200 tys. żołnierzy, na morzu, lądzie i w powietrzu. Zapad 2021 będzie wyjątkowym pokazem siły, od 40 lat w ćwiczeniach wojskowych Rosji (a wcześniej Związku Radzieckiego) nie uczestniczyło aż 200 tys. żołnierzy. Jak co roku ćwiczyć będą nie tylko Rosjanie, ale także Białorusini.

Pxfuel CC0
18.07.2021 02:00 Wieś w głębi Syberii od 100 lat nie straciła polskości. Turyści chętnie ją odwiedzają

Polska wieś na Syberii przyciąga tłumy. W odległej miejscowości udało się bowiem zachować język i tradycje przodków. Do niewielkiej Wierszyny przyjeżdżają nie tylko turyści, lecz także naukowcy.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Syberia zachęca turystów i badaczyKto najczęściej odwiedza polską osadęJaki wpływ na życie tej wioski ma pandemia

Osman Orsal/Xinhua News/East News
06.07.2021 02:00 Rosjanie niemal wymuszają szczepienia. Kontrowersyjne metody w przedsiębiorstwach

Szczepienia w Rosji zdecydowanie przyspieszyły. Na tle całego kraju zdecydowanie wyróżniają się zakłady przemysłowe, w których odsetek zaszczepionych przekracza nawet 60 proc. Pracodawcy stosują nie tylko zachęty, lecz także groźby.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego szczepienia w Rosji są w niektórych branżach obowiązkoweJakie zachęty stosują pracodawcy Jakich gróźb się dopuszczają

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
04.07.2021 02:00 Rosyjski serwer pełen danych z kanadyjskich kamer. Są też te z Polski

Rosyjskie serwery to kopalnia zaskakujących materiałów. W systemie można na żywo obserwować obraz z niezabezpieczonych kamer w prywatnych domach i kawiarniach w Kanadzie. Użytkownicy mają także dostęp do ponad 170 kamer w Polsce.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie obrazy przedostały się na rosyjskie serweryKto prawdopodobnie nimi zarządzaJakie działania zamierza podjąć Kanada

Pixabay/_Alicja_
28.06.2021 02:00 Jeden z najbogatszych Rosjan zmarł z powodu koronawirusa. Rodzina nie wierzy w przyczynę śmierci

Oleg Burłakow, notowany na liście 200 najbogatszych Rosjan, nie żyje. Oficjalnie biznesman zmarł z powodu COVID-19. Jednak jego rodzina domaga się wnikliwego śledztwa w tej sprawie.Z tego artykułu dowiesz się:Kim był Oleg BurłakowJakie są nieścisłości dotyczące jego śmierciDlaczego rodzina podejrzewa inną przyczynę śmierci

Flickr/Thawt Hawthje, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
28.06.2021 02:00 Gazprom przekazał informacje. Najważniejszy gazociąg będzie czasowo zamknięty

Gazprom postanowił czasowo zamknąć gazociąg jamalski. Prace profilaktyczne uniemożliwiają regularną pracę, ale spółka zapewnia, że przestój został uwzględniony w planach konsumentów.Z tego artykułu dowiesz się:Na jaki okres Gazprom zamyka gazociąg jamalskiPrzez które kraje przechodzi instalacjaJaka ma być alternatywna droga przesyłu gazu do Polski

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
28.06.2021 02:00 Wiadomo już, jak hakerzy dostali się do skrzynki Dworczyka. Czytać mogli od bardzo dawna

Skrzynka Dworczyka została zhakowana znacznie wcześniej niż podejrzewano. Przestępcy mogli czytać korespondencję ministra już na jesieni ubiegłego roku. Sprytni hakerzy zastosowali standardową metodę oszustwa.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy skrzynka Dworczyka wpadła w ręce hakerówW jaki sposób pozyskali do niej dostępJakie dokumenty wyciekły

Flickr/Dmitry Djouce, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
28.06.2021 02:00 Rosjanie rozpoczęli testy nowej broni. Czegoś takiego jeszcze nie było

Okręt podwodny Biełgorod może zapoczątkować nowy rozdział w rosyjskich zbrojeniach. Ta nowoczesna jednostka jest w stanie podnosić drony z napędem atomowym. Rosja już testuje, jak statek sprawdza się na morzu.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy trwały prace nad jednostkąJakie możliwości ma BiełgorodJakie są plany co do eksploatacji nowego okrętu

Putin o współpracy Rosja-Niemcy
23.06.2021 02:00 Putin chce rozwijać współpracę z Niemcami. Z punktu widzenia Polski nie wróży to niczego dobrego

Wygląda na to, że na Nord Stream się nie skończy. Prezydent Rosji Władimir Putin udzielił wywiadu tygodnikowi "Zeit" w którym snuje wizje współpracy z Niemcami. Z tego artykułu dowiesz się:Co o współpracy Rosja-Niemcy mówi Władimir PutinJakie określenia Putin stosuje wobec Nord StreamJak po latach Putin interpretuje wydarzenia na Ukrainie

Michał Dworczyk odpiera zarzuty o nieostrożność
21.06.2021 02:00 Michał Dworczyk odpiera zarzuty o nieostrożność. W 9 miesięcy miał 12 razy zmienić hasło

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk udzielił pierwszego wywiadu po ataku na jego skrzynkę mailową. Polityk w rozmowie z portalem wpolityce.pl twierdzi, że ów atak należy odbierać jako "atak nawet szerszy niż na rząd Rzeczpospolitej". Dworczyk odpiera również zarzuty o nieostrożność, podkreślając, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy, 12 razy zmieniał hasło.Z tego artykułu dowiesz się:Szef Kancelarii Premiera udzielił pierwszego wywiadu po ataku na jego skrzynkę mailowąJak Michał Dworczyk odpiera zarzuty o nieostrożnośćCzy według polityka za atakiem stoi Rosja

Unsplash/engin akyurt
20.06.2021 02:00 Zakażenia największe od stycznia. W Rosji widmo pandemii położyło się cieniem na całym kraju

Zakażenia koronawirusem w Rosji znów rosną. W ciągu jednej doby odnotowano prawie 18 tys. nowych przypadków infekcji. Tak źle nie było do końca stycznia. Rosyjskie władze stawiają radykalne kroki, aby zahamować dalszy rozwój pandemii.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie sytuacja jest najbardziej niepokojącaJak na nową falę zakażeń reagują rosyjskie władzeJakie nowe obowiązki zostaną wprowadzone

pilne swiat (1)
18.06.2021 02:00 Gazprom: Doszło do wycieków metanu. Skala zanieczyszczeń ogromna

Niepokojące informacje przekazał Gazprom. Rosyjska firma przyznała, że tylko na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy w sieci należących do niej gazociągów doszło do pięciu wycieków metanu do atmosfery. Z tego artykułu dowiesz się:Gazprom przyznał się, że w należących do firmy gazociągach nastąpiły wycieki metanuGdzie doszło do wyciekuJak szkodliwy jest metan w porównaniu np. z dwutlenkiem węgla