BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rosja wprowadza nowe wizy dla Polaków. Ma być prosto i przejrzyście
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:43

Rosja wprowadza nowe wizy dla Polaków. Ma być prosto i przejrzyście

Wizy do Rosji
Obraz Vlad Vasnetsov z Pixabay

To już pewne, będzie łatwiej podróżować do Rosji. Od nowego roku FR uruchamia system e-wiz dla obywateli 52 państw, w tym Polski. Jest to kolejne posunięcie Kremla do przyciągnięcia turystów i ich pieniędzy do największego kraju świata. Sprawdzamy jakie rozwiązania proponuje Moskwa.

Wiza do Rosji on-line

Premier FR Michaił Miszustin (Михаи́л Влади́мирович Мишу́стин) zaledwie kilka dni temu podpisał długo wyczekiwany dekret, który zezwala na wydawanie wiz elektronicznych obywatelom aż 52 państw. Na liście znajduje się także Polska, kraje Unii Europejskiej, a także miedzy innymi Japonia, Indie, Iran, Chiny, czy Katar. Jest to rozwój uruchomionego w 2017 roku programu pilotażowego. 3 lata temu władze FR testowo wprowadziły e-wizy, jednak system ten zawierał szereg restrykcji i ograniczeń. Jak wskazuje portal Onet, program zakładał, że turyści na podstawie wiz wydanych elektronicznie mogli wjeżdżać na teren FR przez przejścia graniczne położone w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, Petersburgu, obwodzie leningradzkim i kaliningradzkim. Ponadto nie można było opuszczać granic obwodów.

Styczeń 2021 roku będzie jednak rewolucyjny dla rosyjskiej turystyki. System elektronicznych wiz obejmie całą Rosję, ale jak podkreślają władze, wjazd i tak będzie mógł się odbywać tylko "przez specjalnie przystosowane przejścia". Czas pobytu na podstawie e-wizy będzie mógł wynieść maksymalnie 16 dni. Jak czytamy w Onecie, "wizy elektroniczne będą wydawane online na wyjazdy turystyczne, biznesowe, humanitarne i gościnne. Nie będzie wymagane zaproszenie, rezerwacja hotelowa ani żadne inne dokumenty oprócz paszportu. Wydanie wizy będzie kosztować 40 dolarów (ok. 155 zł).".

Jak aplikować o e-wizę do Federacji Rosyjskiej? Aby starać się o elektroniczną wizę wjazdową do Rosji musimy spełnić następujące wymagania:- paszport ważny co najmniej 180 dni licząc od dnia zakończenia ważności wizy do Rosji,- wniosek paszportowy wypełniony on-line po rosyjsku lub angielsku i wydrukowany ze strony htttp://visa.kdmid.ru. Jak wskazuje Onet, formularze nadesłane faksem lub pocztą nie będą rozpatrywane,- zdjęcie,- potwierdzenie przyjęcia turysty zagranicznego przez rosyjską firmę turystyczną,- ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem kosztów do 30 tys. euro ważne na terenie i w czasie pobytu w FR,

Jak szacuje Onet, całkowity koszt wizy do Rosji to od 300 do 450 zł. A składają się na niego: złożenie wniosku o wizę turystyczna (około 155 zł), potwierdzenie przyjęcia przez rosyjskiego touroperatora (około 100 zł), ubezpieczenie (około 125 zł), a także wizyta w Rosyjskim Centrum Wizowym.