BiznesINFO.pl
Wizy do Rosji

Obraz Vlad Vasnetsov z Pixabay

Rosja wprowadza nowe wizy dla Polaków. Ma być prosto i przejrzyście

19 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rosja wprowadza ułatwienia dla Polaków, O wizę będzie można aplikować on-line. Ułatwienia obejmą także obywateli 51 innych krajów. To kolejny krok Federacji Rosyjskiej do otwarcia się na zagranicznych turystów. Kreml liczy na dodatkowe pieniądze z turysty

To już pewne, będzie łatwiej podróżować do Rosji. Od nowego roku FR uruchamia system e-wiz dla obywateli 52 państw, w tym Polski. Jest to kolejne posunięcie Kremla do przyciągnięcia turystów i ich pieniędzy do największego kraju świata. Sprawdzamy jakie rozwiązania proponuje Moskwa.

Wiza do Rosji on-line

Premier FR Michaił Miszustin (Михаи́л Влади́мирович Мишу́стин) zaledwie kilka dni temu podpisał długo wyczekiwany dekret, który zezwala na wydawanie wiz elektronicznych obywatelom aż 52 państw. Na liście znajduje się także Polska, kraje Unii Europejskiej, a także miedzy innymi Japonia, Indie, Iran, Chiny, czy Katar. Jest to rozwój uruchomionego w 2017 roku programu pilotażowego. 3 lata temu władze FR testowo wprowadziły e-wizy, jednak system ten zawierał szereg restrykcji i ograniczeń. Jak wskazuje portal Onet, program zakładał, że turyści na podstawie wiz wydanych elektronicznie mogli wjeżdżać na teren FR przez przejścia graniczne położone w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, Petersburgu, obwodzie leningradzkim i kaliningradzkim. Ponadto nie można było opuszczać granic obwodów.

Styczeń 2021 roku będzie jednak rewolucyjny dla rosyjskiej turystyki. System elektronicznych wiz obejmie całą Rosję, ale jak podkreślają władze, wjazd i tak będzie mógł się odbywać tylko "przez specjalnie przystosowane przejścia". Czas pobytu na podstawie e-wizy będzie mógł wynieść maksymalnie 16 dni. Jak czytamy w Onecie, "wizy elektroniczne będą wydawane online na wyjazdy turystyczne, biznesowe, humanitarne i gościnne. Nie będzie wymagane zaproszenie, rezerwacja hotelowa ani żadne inne dokumenty oprócz paszportu. Wydanie wizy będzie kosztować 40 dolarów (ok. 155 zł).".

Jak aplikować o e-wizę do Federacji Rosyjskiej? Aby starać się o elektroniczną wizę wjazdową do Rosji musimy spełnić następujące wymagania:- paszport ważny co najmniej 180 dni licząc od dnia zakończenia ważności wizy do Rosji,- wniosek paszportowy wypełniony on-line po rosyjsku lub angielsku i wydrukowany ze strony htttp://visa.kdmid.ru. Jak wskazuje Onet, formularze nadesłane faksem lub pocztą nie będą rozpatrywane,- zdjęcie,- potwierdzenie przyjęcia turysty zagranicznego przez rosyjską firmę turystyczną,- ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem kosztów do 30 tys. euro ważne na terenie i w czasie pobytu w FR,

Jak szacuje Onet, całkowity koszt wizy do Rosji to od 300 do 450 zł. A składają się na niego: złożenie wniosku o wizę turystyczna (około 155 zł), potwierdzenie przyjęcia przez rosyjskiego touroperatora (około 100 zł), ubezpieczenie (około 125 zł), a także wizyta w Rosyjskim Centrum Wizowym.

Podobne artykuły

Rekordowe zainteresowanie 300 plus

Polska i świat

Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Czytaj więcej >
Rok bonu turystycznego

Polska i świat

Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało

Czytaj więcej >
Nord Stream 2

Polska i świat

USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

ZUS już w tym tygodniu wypłaci wyprawki z programu Dobry Start

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

PGNiG zamieściło specjalny komunikat. Niebezpieczeństwo nie czyha już tylko pod drzwiami

Czytaj więcej >
Powodzie

Polska i świat

Powódź spędza sen z powiek wielu Polakom. Małopolska i Podkarpacie najbardziej zagrożone

Czytaj więcej >