Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rosja walczy z wyludnieniem Syberii. Obywatele mogą liczyć na darmowe połacie ziemi na własność
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 05.04.2021 02:00

Rosja walczy z wyludnieniem Syberii. Obywatele mogą liczyć na darmowe połacie ziemi na własność

Rosja rozdaje ziemie swoim obywatelom, jednak nikt nie chce korzystać
Adrian Tync, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co Rosja oferuje swoim obywatelom

  • Na czym polegają akcje osiedleńcze na Syberii

  • Dlaczego Rosjanie nie chcą darmowej ziemi od państwa

Rosja walczy z depopulacją na Syberii

W Rosji dużo mówi się o nowym programie osiedleńczym, który miałby rozpocząć się w połowie 2021 roku i dotyczyłby północno-zachodnich rubieży kraju, jak np. obwodu murmańskiego oraz archangielskiego i okręgu jamalsko-nienieckiego.

W ramach programu osoby chętne będą mogły dzierżawić grunt przez pierwsze pięć lat za darmo. Po tym okresie możliwe będzie wykupienie ziemi na korzystnych warunkach.

Problem z depopulacją słabiej zaludnionych i odległych połaci rosyjskiego terytorium staje się coraz bardziej poważny. Kreml zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest to problem i to dlatego próbuje wprowadzać tego typu programy osadnicze. Starania władz nie przynoszą jednak na razie oczekiwanych rezultatów.

Kolejna próba Rosji

Nowemu programowi w Rosji nie wróży się wielkiego sukcesu, ponieważ nie jest to pierwsza próba rządu, by zaludnić tamtejsze rejony. Poprzednia inicjatywa działała od 2016 roku. Program o nazwie „prawo o dalekowschodnim hektarze” nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, a jednak władze Kremla i tak wykorzystują go jako podwaliny do stworzenia nowego projektu osiedleńczego.

Zgodnie z prawem z 2016 roku, każdy obywatelowi Federacji Rosyjskiej mógł otrzymać za darmo syberyjski grunt o powierzchni do 1 hektara, przypomina portal Forsal.

Ważną informacją, która z pewnością zniechęca wiele osób, jest to, że w przypadku dalekowschodniej edycji programu osiedleńczego inicjatywa nie obejmuje gruntów położonych blisko większych miast, a to właśnie tam żyje 90 proc. syberyjskiej populacji.

Jak podaje portal, w ciągu pierwszych czterech lat trwania projektu, skorzystało z niego jedynie ok. 80 000 Rosjan.

Innym powodem, który zdecydowanie może odstraszać mieszkańców Rosji do skorzystania z propozycji państwa, są zmiany klimatyczne, które są szczególnie zauważalne na tamtym obszarze. Topnienie wiecznej zmarzliny skutkuje licznymi powodziami, a także kurczeniem się obszaru, który mógłby być wykorzystany pod uprawę.

Tagi: Rosja