Czego Polska importuje najwięcej?
Pexels/ Tima Miroshnichenko
Autor Maria Glinka - 30 Stycznia 2021

Czego Polska importuje najwięcej? Wcale nie jest to ropa

Czego Polska importuje najwięcej to pytanie niezwykle ważne w obliczu wewnętrznych problemów gospodarczych, które są skutkiem trwającej pandemii. Towary, które sprowadza nasz kraj należą do różnych kategorii produktowych. Liderem dostaw od lat pozostają Niemcy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego Polska importuje najwięcej
  • Jaki procent w łącznym imporcie przypada na żywność
  • Skąd Polska importuje najwięcej

Czego Polska importuje najwięcej? Jeden segment produktów przeważa

Na pytanie, czego Polska importuje najwięcej, odpowiedź pozostaje od kilku lat bez zmian. Na importowym podium produktów znajdują się trzy kategorie towarów, bez których normalne funkcjonowanie państwa jako całości, a także poszczególnych obywateli, byłoby po prostu niemożliwe.

Czego Polska importuje najwięcej? W 2019 r. aż 36,3 proc. całkowitego importu stanowiły maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy.Portal kantoronline.pl donosi, że na drugim miejscu uplasowały się towary przemysłowe, których udział w łącznym imporcie wyniósł 16,6 proc. Trzecia najbardziej pożądana kategoria produktowa to chemikalia, które odpowiadały za 13,3 proc. wszystkich artykułów sprowadzanych do Polski w 2019 r.

Po przeciwnej stronie osi importowej znajdują się m.in. artykuły spożywcze. Polska, która uchodzi za potentata żywnościowego, niektóre produkty musi sprowadzać. Jednak udział żywności w całym imporcie to zaledwie 7,1 proc. Głównymi dostawcami są Hiszpania, Niemcy i Norwegia. Najczęściej przyjmowane artykuły to owoce, warzywa, nabiał, mięso, słodycze i ryby.

Który kraj jest głównym partnerem handlowym w imporcie? Tuż za liderem jawi się poważny konkurent

Pytanie, czego Polska importuje najwięcej, prowadzi do kolejnego - skąd nasz kraj te towary sprowadza? Według danych GUS największym partnerem importowym są bezsprzecznie Niemcy. Tylko w 2019 r. wartość importu zza Odry została wyceniona na kwotę aż 248 mld zł.

Czego Polska importuje najwięcej z Niemiec? Przede wszystkim maszyn i urządzeń mechanicznych oraz części do nich. Tuż za naszą zachodnią granicą nieco rzadziej zaopatrujemy się w środki transportu takie jak samoloty czy statki, choć aż 57 proc. wszystkich importowanych samochodów pochodziło z Niemiec. Trzecim najczęściej sprowadzanym produktem od sąsiada są tworzywa sztuczne.

Drugim największym partnerem importowym Polski są Chiny. W 2019 r. łączna wartość sprowadzonych produktów wyniosła 75,3 mld zł, czyli ponad trzy razy mniej niż z Niemiec.

Czego Polska importuje najwięcej z Chin? Również maszyn i urządzeń. Bardzo często sięgamy zwłaszcza po chiński sprzęt elektroniczny. Pokaźny udział w imporcie z Państwa Środka stanowią także materiały, artykuły włókiennicze i przemysłowe.

Trzecie miejsce wśród największych partnerów importowych przypadło Rosji. W 2019 r. towary sprowadzane od wschodniego sąsiada osiągnęły wartość 59 mld zł.

Czego Polska importuje najwięcej z Rosji? Towary sprowadzane ze wschodu to przede wszystkim produkty mineralne. Co ciekawe, importujemy bardzo dużo rosyjskich antyków i metali szlachetnych.

Poza tym nasz kraj jest uzależniony także od towarów z innych państw, choć w znacznie mniejszym stopniu. Wartość produktów sprowadzanych z Hiszpanii to 50,8 mld zł, z Włoch - 46,4 mld zł, a z Francji - 37,1 mld zł. Zaskoczeniem może być dość odległa pozycja Wielkiej Brytanii (9 miejsce), z której w 2019 r. zaimportowano artykuły oszacowane na 22,7 mld zł. Co ciekawe, pierwszą dziesiątkę partnerów importowych Polski zamyka nasz południowy sąsiad - Słowacja (wartość importu to aż 21 mld zł).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News