Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rosja

Rosja

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Coraz więcej węgla z Rosji w Polsce, padają rekordy

Z 4,58 mln ton zagranicznego węgla, aż 3,15 mln pochodzi z Rosji, co stanowi około 70% wszystkich dostaw do naszego kraju. W związku z tak dużym importem surowca zastanawia możlwiość wykonania unijnej dyrektywy, która zmusza wszystkie kraje członkowskie do zminejszania emisji dwutlentku węgla do atmosfery.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Rosja i Białoruś rozważają wprowadzenie wspólnej waluty

Minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin poinformował media, że rozmawia ze swym białoruskim odpowiednikiem o kwestii wprowadzenia wspólnej waluty. Jak mówi kwestia jednej waluty dla Rosji i Białorusi jest zapisana w umowie związkowej z 1999 roku. Chodzi tutaj o Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), dlatego jest to teraz dyskutowane. Jednak niezależnie od ministrów i zarządów banków centralnych obu krajów, to głowy państw podejmą ostateczną decyzję o tym czy należy połączyć kraje w jeden system walutowy - pisze Anna Wróbel dla PAP. Kwestia wspólnych walut to sprawa banków centralnych. Banki te w Rosji i na Białorusi są niezależne od rządu i ta sprawa nie będzie rozstrzygana i omawiana na szczeblu rządowym - brzmią słowa rosyjskiego ministra gospodarki. Dźmitryj Krutoj, który piastuje z kolei funkcję białoruskiego ministra gospodarki powiedział, że umowa związkowa głosi, iż wspólna waluta możliwa jest tylko w takich warunkach całkowitej integracji przestrzeni gospodarczej. Pogłębienie integracji w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi obejmuje działania do 2022-2023 roku. Program będzie przedstawiony premierom obu krajów do 21 czerwca bieżącego roku.Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił jednak ostatnio, że Moskwa nie planuje w najbliższym czasie realizować polityki większej integracji w ramach ZBiR-u. To jednak kłóci się ze słowami premiera Rosji Dymitrija Miedwiediewa, który "zaproponował" Białorusi większą integrację, a więc m. in. wspólną walutę, sądy, nadzór finansowy i inne instytucje. To w praktyce oznaczałoby niemal całkowite wchłonięcie Białorusi przez Rosję. undefined

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Moskwa i Mińsk dążą do zjednoczenia? Zdecydować mają banki, nie władze

Rosja i Białoruś mogą już niebawem mieć wspólną walutę. Rubel białoruski i rubel rosyjski mogą przejść do historii, by ustąpić miejsca nowemu środkowi płatniczemu, który obowiązywać będzie w obu krajach. O sprawie poinformował rosyjski minister gospodarki, Maksim Orieszkin.Portal Bankier.pl informuje, że Orieszkin w kwestii nowej waluty powołał się na zapisy prawne dotyczące Związku Białorusi i Rosji. W umowie związkowej z 1999 roku, która określała warunki i cele koegzystowania w związku, zapisano, że w przyszłości ma dojść do "integracji goapodarczej i walutowej" obydwu państw.Z tego względu jest to omawiane, spotykają się banki centralne i dyskutują, czy warto to robić czy też nie, jak to robić i w jakich terminach - powiedział Orieszkin.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Moskwa wchodzi w sojusz z Pekinem. Kreml na tym straci

Rosja od dłuższego czasu poszukuje możliwości wzmocnienia swojej pozycji. Próby uzależnienia Europy od swojej energii, czy wojskowe ruchy na Krymie, we wschodniej Ukrainie czy na Kaukazie podnoszą rangę Moskwy jednak krótkotrwale i nie rozwiązują problemów ekonomicznych kraju. Rosjanie potrzebują długofalowej strategii na podwyższenie swojego statusu, bo choć są w stanie we dwa dni dojść do Warszawy, kolejne dwa dni musieliby poświęcić na powrót do kraju, gdyż po prostu nie stać ich na wojnę.O sprawie tej pisze James Stavidris, były dwódca sił NATO w Europie. W opinii Stavridisa, którą opublikowano na portalu Forsal.pl, czytamy, że Rosjanie stawiają na sojusz Chinami, z którymi w okresie zimnej wojny trzymały się raczej na odległość. Kreml, który ma problemy z gospodarką kraju, posiada jednak bogate złoża naturalne, a Chiny mają ogromny potencjał, ale braki w surowcach naturalnych. Jak twierdzi Stavridis, dla obu sytuacja rozumie się sama przez się.Zbliżenie to ma swoją określoną logikę. Chiny wyrastają na globalną potęgę i mają wielką populację, ale brakuje im kilku kluczowych surowców naturalnych. Rosja podupada gospodarczo i ma coraz mniejszą populację, ale dysponuje zasobami drewna, wody, minerałów, złota, ropy i gazu. Oba państwa dzielą ze sobą długą granicę. I oba są reżimami autorytarnymi z silną władzą jednej partii lub jednej osoby - przekonuje były dowódca NATO.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Rosyjski bank centralny masowo kupuje złoto i waluty

Bank centralny Rosji zabrał się za masowe skupowanie złota i walut. O sprawie donosi Rzeczpospolita, która pisze także o tym, iż rezerwy te podskoczyły o 7% od początku roku i są na najwyższym poziomie od 5 lat, ponieważ osiągnęły już pułap 502 mld dolarów. Wygląda jednak na to, że to nie koniec, gdyż bank cały czas skupuje jeszcze złoto.W tym samym czasie bank pozbywa się amerykańskich obligacji, które wyprzedaje. Złoto zaś już zdążyło zostać niemalże 1/5 całości rezerw. Obecnie stanowi 19,1% skarbca banku centralnego w Moskwie. Jego wartość osiągnęła 89 mld dolarów. Wartość walut obcych to natomiast 395 mld dolarów.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Bezpłatne wizy do Rosji. Kreml otwiera Kaliningrad

Rosja otwiera się na turystów z 50 krajów świata, w tym tych z Polski. Jak poinformował serwis turystyczny Visit Kaliningrad, od 1 lipca 2019 roku wchodzi nowy system wiz dla turystów, którzy zdecydują się na odwiedziny obwodu kalinigradzkiego. Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis, wraz z wejściem w życie nowego prawa, do wjazdu na teren obwodu wystarczyć będzie wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie MSZ Federacji Rosyjskiej.Dzięki temu uzyskamy elektroniczną bezpłatną wizę. Należy jednak pamiętać, że trzeba to zrobić najpóźniej na cztery dni przed planowanym przyjazdem do obwodu kalinigradzkiego. Co więcej, aby wjechać na teren eksklawy rosyjskiej trzeba będzie wylegitymować się dokumentem tożsamości oraz numerem indetyfikacyjnym, który podawany będzie wraz z wydaniem elektronicznej wizy.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Białoruś nie chce zależności od Rosji. Mińsk pomocy szuka u Chin

Białoruś niemal od swojego wyodrębnienia z rozpadającego się Związku Radzieckiego ma problemy ze swoją niepodległością. Państwo, w którym od 1994 roku sprawuje władzę twardą ręką Aleksandr Łukaszenka, narażone jest niemal od 30 lat na coraz większe uzależnienie od Rosji. Większy sąsiad ze wschodu z apetytem patrzy na tereny Białorusi. Dążenie to wzmocniło się, kiedy do władzy dostał się Władimir Putin, który zdecydowanie prowadzi politykę powrotu ziem ZSRR do Rosji.Rosja jednak w dość finezyjny sposób uzależnia od siebie sąsiada. System pożyczek i zależności, które stosowane są wobec Białorusinów powoli prowadzi do coraz większego uzależnienia Mińska od Moskwy bez operacji wojskowych, jak miało to w przypadku Krymu czy Osetii Południowej. Kreml stosuje taktykę wspomagania władz w Mińsku pieniędzmi w zamian jednak za rosnącą integrację. Integrację w ogóle zakłada zawiązany w 1996 roku Związek Białorusi i Rosji.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 W Polsce pojawią się 4 kolejne miasta? Rząd zapowiada ostateczne rozprawienie z carskimi dekretami

Miejscowości, które od 1 stycznia 2020 r. mają szansę odzyskać prawa miejskie, to Lututów (woj. łódzkie), Piątek (woj. łodzkie), Czerwińsk nad Wisłą (woj. mazowieckie) oraz Klimontów. Wszelkie wymagania prawne zostały już spełnione także pozostaje kwestia decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak zauważa money.pl w przypadku gdy wszystko zostanie załatwione pomyślnie, to od nowego roku Polska będzie miała 944 miasta. Wszystkie 4 miejscowości, które mają otrzymać prawa miejskie straciły je w wyniku powstania styczniowego, kiedy to ich mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w działaniach zbrojnych wymierzonych w carską Rosję. Ważny w przypadku tychże miejscowości jest także fakt, że mają one odpowiedni układ urbanistyczny świadczący o ich miejskiej przeszłości. Większość z nich projektowana była jeszcze w średniowieczu, orpócz Klimontowa w woj. świętokrzyskim, który miastem stał się w XVII wieku. MSWiA od wielu lat stara się przyznawać ponownie prawa miejskie miejscowościom, które utraciły je jeszcze w XIX w. na skutek carskich dekretów. Tak jak w przypadku wyżej wymienionych miast, najczęściej działo się to w konsekwencji walki niepodległościowej na mocy dekretu cara Aleksandra II.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 Rosyjska prasa bardzo krytycznie o Polsce z powodu niezaproszenia Rosji na obchody 80. rocznicy wybuchu wojny

"Oddzielając Rosję od Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu, Armenii, Mołdawii i Białorusi, Warszawa doprowadziła sytuację do absurdu." - takimi słowami dziennikarz Kommersanta Siergiej Strokan określił decyzję polskich władz. Rosjanin przypomina jak dużą rolę w pokonaniu faszyzmu miał Związek Radziecki i to dzięki wspólnym staraniom obywateli wszystkich republik. Pomijanie Rosji przez Polskę jest dla niego umniejszeniem roli Rosjan. Zachowanie Warszawy nazwał "cięciem nożyczkami wody". Według dziennikarza niegoliczne jest także to, że Polska za swój system totalitarny narzucony przez ZSRR po 1945 r. obwinia tylko Rosję, a nie wszystkie republiki radzieckie łącznie.

Sankcje USA na Niemcy
22.03.2022 08:55 Nie ma litości ze strony Stanów Zjednoczonych. Niemcy zostaną obłożeni sankcjami

USA nakłada sankcje na Niemcy, tym samym potwierdzając ostatnie doniesienia prasy. By ustawa weszła w życie, musi jeszcze zatwierdzić ją amerykański Senat, a następnie trafi do podpisu na biurko Donalda Trumpa. Jednak eksperci twierdzą, że z wysokim prawdopodobieństwem do tego dojdzie.

Niepokojący wpis na stronie białoruskiej elektrowni atomowej
22.03.2022 08:54 Polska Agencja Atomistyki zabrała głos w sprawie białoruskiej elektrowni

W niedzielę na stronie internetowej białoruskiej elektrowni atomowej pojawił się niepokojący wpis z którego mogło wynikać, że elektrownia stanowi zagrożenie, a jej pracownicy obawiają się o swoje życie. Polska Agencja Atomistyki poinformowała, że zwróciła się w tej sprawie o wyjaśnienia do strony białoruskiej. Sam wpis pojawił się w szczególnym momencie. Na stronie białoruskiej elektrowni atomowej pojawił się niepokojący wpisJakie kroki w związku z tym podjęła Polska Agencja AtomistykiDlaczego wpis pojawił się w szczególnym czasie

Nord Stream 2
22.03.2022 08:53 Nowe informacje w sprawie Nord Stream 2. Inwestycja ukończona w 96 procentach ma poważne problemy

Nord Stream 2 jest zdecydowanie nie w smak Polsce. Inwestycja łącząca podziemnym gazociągiem Niemcy i Rosję może ku naszemu zadowoleniu nie powstać? Uniper - firma, która jest jednym z głównych partnerów rosyjskiego Gazpromu przyznaje, że mimo iż 96 proc. inwestycji zostało już zrealizowane, to możliwe, że gazociąg nigdy nie będzie pełnił swojej funkcji.

Miliarder zamierza sprzedawać wodę z jeziora Bajkał
22.03.2022 08:52 Rosyjski miliarder chce sprzedawać wodę z Bajkału. Wcześniej niszczył przyrodę wokół jeziora

Mający dobre układy z Kremlem biznesmen Oleg Deripaska zamierza sprzedawać wodę z Bajkału. Rosyjski miliarder przez ostatnie lata zarządzał kombinatem, który niszczył przyrodę wokół najgłębszego jeziora świata. Nie brakuje głosów, że jego nowy biznes ma duże szasne powodzenia. Rosyjski miliarder zamierza sprzedawać wodę z jeziora BajkałKiedy ruszy nowy biznes bliskiego Kremlowi przedsiebiorcyDlaczego biznes ten ma szanse powodzenia

Andrzej Duda o napięciach Rosji z naszymi sąsiadami
22.03.2022 08:50 Andrzej Duda zabrał głos w sprawie napięć między Rosją i Ukrainą. Postawił wyraźne "ale"

Nie mamy nic przeciwko temu, aby Rosja była mocarstwem, ale z poszanowaniem naszej suwerenności, niepodległości, naszych granic, z poszanowaniem również praw naszych sąsiadów – mówił w wywiadzie dla Polsat News i Interii prezydent Andrzej Duda. Rozmowa w dużej części była poświęcona napięciom między Rosją a Czechami oraz Ukrainą.Z tego artykułu dowiesz się:Prezydent Andrzej Duda zabrał głos ws. napięć Rosji z naszymi sąsiadamiJakie plusy polski prezydent dostrzega w działaniach RosjiJak prezydent odpowiada na opinie, iż "zdezerterował" w sprawie sytuacji na wschodzie

pilne swiat (1)
22.03.2022 08:49 Rosja wyrzuca pięciu polskich dyplomatów. Odpowiedź na działania Warszawy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało dziś o uznaniu pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie za „osoby niepożądane”. W praktyce oznacza to wyrzucenie pięciu polskich dyplomatów. To odpowiedź na działania polskiego resortu dyplomacji, który przed tygodniem uznał za persona non grata trzech pracowników ambasady rosyjskiej w Warszawie.Rosja wyrzuca 5 polskich dyplomatówSkąd taka decyzja naszych sąsiadówCo na to polskie MSZ