BiznesINFO.pl
Strategia energetyczna Kremla wciąż taka sama

flickr

Rosja nadal chce straszyć kurkiem. Kreml zdradził strategię energetyczną na najbliższe lata

1 Lipca 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Strategia energetyczna Rosji do 2035 roku bazuje na realizowaniu swoich założeń w dotychczasowy sposób. W niewielkim stopniu skorygowane zostały główne kierunki rozwoju energetyki Federacji Rosyjskiej.

Nowa strategia energetyczna Rosji

Swoją strategię Rosja przygotowywała długo, bo aż sześć lat, podaje serwis Energetyka24. Prace nad Strategią Energetycznej Federacji Rosyjskiej do 2035 roku rozpoczęto w 2014 roku od przygotowania projektu, jednak dopiero teraz dokument został zatwierdzony. To opóźnienie wynika m.in z niestabilnej sytuacji na światowym rynku energetycznym.

Dokument jest strategią, na której realizację Rosja daje sobie 15 lat, jednak nie znajdziemy w niej szczegółowych informacji co do tego, jak szczegółowo ma wyglądać jej przebieg, jest jednak swego rodzaju drogowskazem, który zwraca uwagę jaki kształt i kierunek mogą przybrać plany rosyjskiej władzy. Portal Energetyka24 przeanalizował zapisy dokumentu i wybrał te, które mogą być dla rozwoju światowej polityki energetycznej najważniejsze.

Gazprom z monopolem na eksport gazu w Rosji

Gazprom niezmiennie będzie pełnił funkcję narodowego dobra Rosji, choć Strategia dopuszcza współpracę z innymi podmiotami. Z dokumentu wynika także, że nie powstaną nowe szlaki eksportowe Gazpromu, jak podaje Energetyka24: "Plany eksportu zakładają dostawy na poziomie 255,4–300 mld m3, а przesyłowe moce eksportowe bez kierunków ukraińskich stanowią 290 mld m3 rocznie", choć nie powinno się brać tych danych jako deklaracji. Według portalu te liczby mogą być zawyżone, ponieważ do tej pory wskaźnik eksportu wynosił średnio 200 miliardów m3 i ostatnimi czasy zaczął znacząco spadać. Z przytoczonych informacji wynika jednak, że możliwe jest zwiększenie ilości gazu wysyłanego do Ukrainy.

Rosyjska nafta i LNG

W tej kwestii niespodzianek raczej nie będzie, ponieważ z treści Strategii możemy wywnioskować, że koncern Igora Sieczina - Rosnieft będzie w dalszym ciągu wspierany przez Rosję. Zagadnieniem, które zdaje się interesować Rosję w znacznym stopniu jest przede wszystkim LNG. W tej kwestii Rosja planuje zostać liderem produkcji ciekłego gazu ziemnego i podwyższyć wyniki prawie pięciokrotnie. Mimo że jest to zrealizowania, założenie zdaje się być raczej pobożnym życzeniem niż przyszłym wynikiem. Tak czy inaczej oznacza to, że Rosja widzi w LNG znaczący element w sprzedaży energii.

Górnolotne idee bez pokrycia

Tekst Strategii operuje wieloma hasłami, takimi jak "technologia", "ekologia", czy "innowacja", jednak nie uzyskują one bezpośredniego odniesienia w dokumencie. Zdaniem Energetyki24 mimo bogatej retoryki pisma, w Rosji dochodzi do zacofania i zakotwiczenia na stałe w ekstensywnym spojrzeniu na energetykę. Tym ciężej zaufać Rosji, kiedy dochodzi do takich skandali jak np. wycieku oleju napędowego do rzeki w Norylsku, czy wyrzutu toksycznego szlamu w jednej w norylskiej fabryce Nornikiel.

Tagi:

Rosjagaz ziemnygazenergetykaceny energii

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >