Nord Stream 2 ma zostać dokończony. Rosja nie boi się sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych
PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Stycznia 2020

Nord Stream 2 priorytetem dla Rosji i Niemiec. Angela Merkel z wizytą w Moskwie

Zdaniem niemieckich mediów relacje niemiecko-rosyjskie uległy ociepleniu. Wizyta Angeli Merkel na Kremlu okazała się owocna, a kanclerz omawiała z Władimirem Putinem m.in. sprawę Nord Stream 2.

Nord Stream 2 zostanie dokończony

Według “Die Welt”, na które powołuje się PAP, Angela Merkel zgadza się z prezydentem Rosji w paru sprawach, a szczególnie w kwestii dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Rosja zapowiada, że dokończy budowę niezależnie od sankcji nakładanych przez Stany Zjednoczone.

Gazeta zwraca uwagę, że to nie jedyna szpilka, jaką Niemcy wbijają USA. Okazuje się, że Merkel i Putin są zgodni, że porozumienie atomowe z Iranem należy podtrzymać. Umowa została zawarta w 2015 roku przez największe mocarstwa: Francję, Wielką Brytanię, Chiny, Rosję, Niemcy i USA.

Z kolei dziennik "Handelsblatt” podkreśla jeszcze inną kwestię. "Kanclerz chodziło o coś dużo więcej niż uzyskanie zapewnienia gospodarza Kremla, że mimo trudności Rosja nadal trzyma się projektu Nord Stream 2. Dużo bardziej chodziło o uzyskanie zabezpieczenia dla niemieckich i europejskich inicjatyw politycznych na Bliskim Wschodzie, które nie zawsze pokrywają się z (pomysłami) USA" - pisze gazeta cytowana przez PAP.

Natomiast “Bild” zwraca uwagę, że to pierwsza wizyta kanclerz Niemiec na Kremlu od czterech lat. "To, co się podczas niej stało, ma historyczne znaczenie: po trzyipółgodzinnej rozmowie szefowa rządu RFN znalazła zaskakująco przyjazne słowa dla rosyjskiego prezydenta. Putin otrzymał same pochwały" - pisze "Bild”, cytowany przez PAP.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News