BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rosja i Białoruś rozważają wprowadzenie wspólnej waluty

8 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W Petersburgu trwa forum ekonomiczne. Przedstawiciele banków narodowych z Moskwy i Mińska rozmawiają podczas obrad forum o ewentualnym wprowadzeniu wspólnej waluty, która połączyłaby politykę monetarną obu państw.

Minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin poinformował media, że rozmawia ze swym białoruskim odpowiednikiem o kwestii wprowadzenia wspólnej waluty. Jak mówi kwestia jednej waluty dla Rosji i Białorusi jest zapisana w umowie związkowej z 1999 roku. Chodzi tutaj o Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), dlatego jest to teraz dyskutowane. Jednak niezależnie od ministrów i zarządów banków centralnych obu krajów, to głowy państw podejmą ostateczną decyzję o tym czy należy połączyć kraje w jeden system walutowy - pisze Anna Wróbel dla PAP. 

Kwestia wspólnych walut to sprawa banków centralnych. Banki te w Rosji i na Białorusi są niezależne od rządu i ta sprawa nie będzie rozstrzygana i omawiana na szczeblu rządowym - brzmią słowa rosyjskiego ministra gospodarki. 

Dźmitryj Krutoj, który piastuje z kolei funkcję białoruskiego ministra gospodarki powiedział, że umowa związkowa głosi, iż wspólna waluta możliwa jest tylko w takich warunkach całkowitej integracji przestrzeni gospodarczej. Pogłębienie integracji w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi obejmuje działania do 2022-2023 roku. Program będzie przedstawiony premierom obu krajów do 21 czerwca bieżącego roku.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił jednak ostatnio, że Moskwa nie planuje w najbliższym czasie realizować polityki większej integracji w ramach ZBiR-u. To jednak kłóci się ze słowami premiera Rosji Dymitrija Miedwiediewa, który "zaproponował" Białorusi większą integrację, a więc m. in. wspólną walutę, sądy, nadzór finansowy i inne instytucje. To w praktyce oznaczałoby niemal całkowite wchłonięcie Białorusi przez Rosję. 

undefined

undefined

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >